Fundamenty i piwnice
Każdy dom potrzebuje fundamentów, nawet ten, który przyjedzie na działkę prosto z fabryki. Podziemna część budowli odpowiada za stabilność i trwałość części nadziemnej, musi więc być mocna, odporna na wilgoć, mróz i mikroorganizmy. Ale sposoby posadowienia mogą być różne, bo dostosowuje się je do warunków gruntowych, a także wielkości i typu budynku.
Podczas projektowania domu przyjmuje się konkretne rozwiązanie posadowienia w gruncie. Jeśli są to tradycyjne fundamenty, ławy robi się pod wszystkimi ścianami zewnętrznymi oraz pod wewnętrznymi nośnymi. Na fundamencie trzeba też oprzeć słupy, kominy i schody. W domach z piwnicą ławy posadawia się zwykle znacznie głębiej niż w domach bez piwnic. W obu wypadkach na ławach wznosi się ściany, które później są ukryte w gruncie. Ale ponieważ ściany piwniczne pełnią inne funkcje niż te fundamentowe, stawia się im inne wymagania zarówno pod względem wytrzymałości, jak i cech użytkowych. Przy tradycyjnych fundamentach pierwszą poziomą przegrodą jest podłoga na gruncie – w domach podpiwniczonych na poziomie piwnicy, a w pozostałych wypadkach na poziomie parteru.
Alternatywnym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa, która równomiernie rozkłada ciężar budynku na grunt i jednocześnie tworzy podłogę pierwszej jego kondygnacji – nadziemnej lub podziemnej.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych