Dom od dewelopera
Nie masz czasu na szukanie działki, projektu, ekipy budowlanej, ale chcesz zamieszkać w nowym, niewymagającym remontu domu? Sprawdź oferty rynku pierwotnego. Dom od dewelopera będzie udaną inwestycją, jeśli dopilnujesz kwestii prawnych i technicznych.
Reguły rynku pierwotnego
Nowy dom jednorodzinny możemy kupić od dewelopera, czyli przedsiębiorcy, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiąże się do przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym (lub prawa użytkowania wieczystego działki i własności posadowionego na niej domu). Od 29 kwietnia 2012 r. obowiązuje tak zwana ustawa deweloperska (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, DzU z 2011 r. nr 232, poz. 1377), która dość szczegółowo reguluje obowiązki dewelopera i zawiera korzystne dla konsumentów rozwiązania. Dzięki niej kupno domu znajdującego się w fazie realizacji nie jest – jak to było wcześniej – obarczone wysokim ryzykiem nabywcy wynikającym przykładowo z możliwości bankructwa firmy deweloperskiej. Co prawda nadal regułą jest, że za dom budowany przez dewelopera płacimy w trakcie inwestycji, a nie dopiero po jej zakończeniu i przeniesieniu własności. Teraz jednak pieniądze wpłacamy na rachunek powierniczy (z wyjątkami, które omawiamy w dalszej części), umowa przedwstępna musi mieć formę aktu notarialnego i zawierać treści wymagane ustawą, a deweloper musi przygotować rzetelny zestaw informacji (tak zwany prospekt), które ułatwią klientowi ocenę jego oferty i wiarygodności.
Niestety, ustawa wywołuje kontrowersje. Nie zostało przesądzone, czy jej wymogi należy stosować do umów dotyczących domów oddanych do użytku przed wejściem w życie nowych przepisów. Nawet jeśli zgodzimy się, że nie – warto się z nimi zapoznać. Korzystając ze wzorów prospektu informacyjnego i umowy deweloperskiej, można punkt po punkcie sprawdzić ofertę dewelopera. (asz)
Kiedy po kredyt?
Starania o kredyt na kupno domu należy rozpocząć przed podpisaniem umowy deweloperskiej. W banku na ogół można przedstawić prospekt informacyjny wydany i podpisany przez dewelopera dla indywidualnego klienta albo umowę rezerwacyjną, która co prawda nie jest uregulowana w nowej ustawie, ale jej zawarcie w zwykłej formie pisemnej jest dozwolone. W ten sposób nabywca może zweryfikować swoją zdolność kredytową, nie ponosząc wysokich kosztów umowy notarialnej.
Po uzyskaniu promesy kredytu można zawrzeć umowę deweloperską, która będzie konieczna do jego wypłaty. (asz)
Artykuł ten składa się z części:
Wydanie: Murator 1/2013