Murator 6/2025

Budowlane dylematy. Więźba tradycyjna czy wiązary prefabrykowane
Konstrukcja dachu skośnego, czyli więźba, przeważnie jest budowana na miejscu z belek zakupionych w tartaku. Zajmują się tym cieśle. Może też zostać przygotowana w fabryce, przywieziona w kawałkach i w ciągu jednego dnia zmontowana na budynku. Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Warto znać zalety i wady obu z nich.
Dodatek Specjalny do Muratora 6/25
Wszystko, co musisz wiedzieć o termomodernizacji domów jednorodzinnych w jednym miejscu! Dodatek Termomodernizacja bez tajemnic krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces ocieplania domu jednorodzinnego i modernizacji ogrzewania. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie materiały, uniknąć błędów i skorzystać z dostępnych dofinansowań.
STODOLOVE – jak stodoła stała się domem. Prezentacja domu
Domy powstają z marzeń ich przyszłych mieszkańców. A kiedy marzenia realizuje architekt? Powstaje StodoLove. Projekt: architekt Anna Maria Sokołowska
Inspiracje. Tarasy u stóp
Wybór materiału na tarasową posadzkę nie jest łatwy, nawet jeśli mamy sprecyzowane oczekiwania dotyczące jego rodzaju. Różnorodność gatunków drewna, betonów, ceramiki czy kamienia może bowiem przyprawić o zawrót głowy.
Przed wyborem projektu. Domy parterowe bez garażu
Mają grono zagorzałych zwolenników, ceniących komfort życia na jednej kondygnacji. Rezygnacja z garażu może okazać się kluczowa dla wybudowania na niedużej parceli domu parterowego o rozbudowanym programie użytkowym, ponieważ minimalizuje powierzchnię zabudowy. Oczywiście ważny jest także inny aspekt takiej decyzji – zdecydowane zmniejszenie kosztów budowy.
Murowany dom bez tworzyw sztucznych. Idea i jej realizacje
Mimo że istnieją kanony wznoszenia murowanych domów jednorodzinnych, a przyjęte rozwiązania są akceptowane przez całą rzeszę inwestorów, to nie brak też tych, którzy starają się zastosować takie materiały i technologie, które wykluczają albo ograniczają zastosowanie tworzyw sztucznych. Dlaczego chcą wyeliminować tworzywa sztuczne i czy w ogóle jest to możliwe? Zobaczmy na dwóch przykładach, z jakimi decyzjami to się wiąże.
Wpusty i kielichy. Odwodnienie dachu płaskiego
Stropodach wentylowany, czyli typowy dach płaski, wymaga skutecznego odprowadzenia wody deszczowej. Inaczej ta utworzy zastoiska i spowoduje groźne w skutkach zawilgocenia. Wyjaśniamy, jak dobrać system odwodnienia i jak należy go poprawnie zamontować.
Tlen dla domu. Nawiewniki okienne i ścienne
Za usuwanie zużytego powietrza odpowiadają piony wentylacyjne. One jednak nie wpuszczają do budynku świeżego powietrza. Skąd zatem się ono bierze? W dużej mierze zawdzięczamy to nawiewnikom montowanym w oknach lub ścianach zewnętrznych.
Nasłonecznienie pod kontrolą. Zewnętrzne przesłony okien fasadowych i dachowych
Duże przeszklenia ułatwiają stworzenie komfortowej przestrzeni mieszkalnej dzięki dostępowi do naturalnego światła, a także optycznie ją powiększają. Za ich sprawą do wnętrza dostają się promienie słoneczne, które zimą mogą korzystnie wpływać na bilans energetyczny domu. Jednak latem nadmiar słońca może doprowadzić do przegrzania wnętrz. Dlatego warto na oknach zainstalować przesłony.
Dlaczego warto mieć klimatyzator
Do czego jeszcze, oprócz chłodzenia, przydaje się klimatyzator? Jaki system klimatyzacji warto wybrać?
Magazyn pełen prądu i ciepła
Domy od lat mogą produkować energię elektryczną, a teraz powszechne staje się, że również ją magazynują. Znaczenie domowych magazynów rośnie, ale czy jest to atrakcyjne rozwiązanie dla właścicieli domów?
Nawierzchnie na błysk. Czyszczenie nawierzchni
Podjazdy, chodniki, ścieżki czy tarasy dobrze się prezentują, jeżeli są czyste i zadbane. Ponadto odpowiednio pielęgnowane dłużej zachowują swoje właściwości użytkowe. Niestety deszcz za nas wszystkiego nie zrobi.
Sankcja kredytu darmowego
TSUE wydał 13 lutego br. wyrok w sprawie zastosowania sankcji kredytu darmowego, czyli przepisu ujętego w polskiej U stawie o kredycie konsumenckim. Jakie ma skutki dla kredytobiorców?