Mały dom zamiast mieszkania
Może mieć zbliżoną cenę do mieszkania o takiej samej, a nawet mniejszej powierzchni. Ma przy tym zdecydowanie więcej atutów. Przede wszystkim ogród, który nawet jeśli jest nieduży, zwiększa komfort życia. Poza tym projekt niedużego domu często daje możliwość powiększenia powierzchni życiowej w przyszłości, choćby przez adaptację poddasza. Przedstawiamy alternatywne do mieszkania w bloku domy o różnych programach funkcjonalnych.
1. Perspektywiczny
O jego perspektywicznym charakterze przesądza poddasze do indywidualnej adaptacji – aż 63,2 m2 dodatkowej powierzchni użytkowej. Jednak nawet bez wieloletniego strategicznego planu, który przewiduje włączenie tej przestrzeni do części mieszkalnej, dom będzie atrakcyjny estetycznie i komfortowy dla trzyosobowej rodziny. Gwarantuje to racjonalny podział parteru (80,1 m2 powierzchni użytkowej).
Zmieściły się tu trzy pokoje (31,6, 14,3 i 10 m2), dwie łazienki (2,7 i 4,2 m2) oraz kuchnia (8,8 m2). Jednak istotna jest nie tylko liczba pomieszczeń, równie ważny jest sposób ich rozplanowania, który rozciągając optycznie przestrzeń, sprawia, że staje się ona przyjazna dla domowników. Służy temu powszechne już łączenie pokoju dziennego z kuchnią w jedną otwartą strefę, a także mniej powszechne otwarcie wnętrza domu na pejzaż – przez spektakularne przeszklenie jednej elewacji. Szklana, sięgająca podłogi ściana jest w pokoju dziennym, większej sypialni i kuchni. Atrakcyjne widoki łączą się, oczywiście z możliwością wyjścia na taras. Projekt daje także możliwość bezpośredniego wyjścia do ogrodu z najmniejszej sypialni, która nie ma widokowego przeszklenia.
Na komfort życia wpłynie też jednostanowiskowy garaż 17,6 m2 połączony z kotłownią (5,3 m2) i przejściem do przedsionka (6,4 m2), który może stać się namiastką garderoby. Uwaga! Dostępna jest też wersja projektu bez garażu, za to z jedną sypialnią więcej – Przejrzysty 2 – wariant I (C265a).
Projekt: Przejrzysty 2 – Murator C265; autor: architekt Przemysław Biryło
2. Rozwojowy
Najmniejszy z prezentowanych domów to interesująca propozycja na start dla młodych rodzin. Może stać się atrakcyjnym ekonomicznie alternatywnym rozwiązaniem nawet dla niedużego mieszkania. Istotne jest to, że ten dom można wybudować na małej działce o minimalnych wymiarach 17,4 x 17,4 m.
Etap I projektu (65,4 m2 powierzchni użytkowej) przewiduje dwupokojowe lokum z pokojem dziennym (29,7 m2) połączonym z kuchnią (10,1 m2), przy której jest nieduża, ale bardzo praktyczna spiżarnia (3,2 m2). Oprócz niej rolę pomocniczego schowka może odegrać także kotłownia (4,6 m2) z wejściem z wiatrołapu.
Mimo niedużej powierzchni parteru udało się wygospodarować ustronne miejsce na ministrefę nocną, oddzieloną od strefy dziennej ścianą z kominkiem. Jest tu sypialnia (9,8 m2) z łazienką (3,2 m2), obok znajduje się nieduży schowek. W jego miejscu mogą powstać schody na późniejszym etapie budowy. Wspomniane schody będą prowadzić na poddasze przeznaczone do indywidualnej adaptacji (dodatkowe 54,8 m2 powierzchni użytkowej).
Przyszłą aranżację przestrzeni poddasza ułatwią dwie ściany szczytowe, każda z dwoma oknami oraz okno dachowe. Dzięki temu z pewnością przestrzeń poddasza odpowie na potrzeby powiększającej się rodziny. Przykładowo mogą tu powstać dwie komfortowe sypialnie z garderobami i łazienka. Projekt występuje też w wersji z poddaszem użytkowym (etap II), z dodatkowymi trzema sypialniami, łazienką i pralnią na poddaszu.
Projekt: Cenny – wariant I (etap I) – Murator M260 (eI); autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska
3. Z klimatyczną przestrzenią do adaptacji
Kolejny projekt niedużego domu (76 m2 powierzchni użytkowej) z poddaszem do indywidualnej adaptacji może zainteresować inwestorów marzących o nieoczywistych, klimatycznych domowych przestrzeniach. Taką bez wątpienia może stać się poddasze pod czterospadowym dachem. 34,4 m2 powierzchni użytkowej ograniczone z czterech stron połaciami to miejsce z jednej strony przytulne, z drugiej na tyle przestronne, by być urokliwą bawialnią, pokojem muzycznym albo stylowym lokum nastolatka.
Co ważne, realizację marzenia o takiej przestrzeni można odłożyć na później, do czasu zgromadzenia odpowiednich środków finansowych, ciesząc się racjonalnie rozplanowanym parterem. Na dolnej kondygnacji komfortowo może żyć trzyosobowa rodzina. Służą temu dwie sypialnie (każda po 11,1 m2, rozdzielone łazienką o powierzchni 6,3 m2) oraz zajmująca pół planu parteru wspólna strefa dzienna – salon (30,7 m2) połączony z kuchnią (7 m2). Kolejnym atutem projektu jest przestronny taras (51,6 m2) przylegający do strefy dziennej i jednej z sypialń.
W roli zaplecza gospodarczego tego małego domu występuje dość duża kotłownia (6,1 m2), która zależnie od preferencji domowników i rodzaju źródła ciepła może stać się pralnią lub schowkiem.
Projekt: Czterolistna koniczyna – wariant VII – Murator C444g; autor: architekt Przemysław Biryło
4. Strefowy
Tym razem o wygodzie życia w małym domu (70,2 m2 powierzchni użytkowej) decyduje wyraźne rozdzielenie stref różniących się funkcjami. Dzienną ulokowano na dolnej kondygnacji, nocną na górnej. Przy czym rozdzielenie domowej przestrzeni na odmienne funkcje zostało przeprowadzone sprawiedliwie – powierzchnia użytkowa obu kondygnacji jest niemal identyczna.
Na parterze ulokowano otwartą strefę dzienną mającą 22,9 m2 (pokój i otwarta kuchnia), która płynnie łączy się z powiększającym ją korytarzem 3,9 m2. Jest tu też WC (2,5 m2) z miejscem na piec. Istotną funkcję pełni wiatrołap (4,6 m2) występujący też w roli garderoby, który jest połączony z jednostanowiskowym garażem (19 m2).
Na poddaszu ulokowano dwie sypialnie (9,7/10,8 i 9,4/10,9 m2) oraz łazienkę (4,9/5,9 m2 powierzchni użytkowej/netto).
W przeciwieństwie do poprzednich projektów w tym domowa przestrzeń została całkowicie zagospodarowana. Projekt nie zakłada potrzeby wprowadzania rozwiązań dostosowujących przestrzeń do ewoluującej sytuacji domowników, dlatego może dobrze sprawdzić się w przypadku seniorów, którym oprócz wspólnej przestrzeni dziennej i sypialni potrzebny jest gabinet.
Projekt: Mandarynka – DS029; autor: architekt Tomasz Sobieszuk
5. Parterowy, wielopokojowy
Ten projekt udowadnia, że nieduży dom może być dobrym wyborem także dla licznej rodziny. Na 89,8 m2 powierzchni użytkowej udało się „spakować” aż pięć pokoi. Dzięki temu jest on propozycją nawet dla pięciu domowników.
Plan domu został niemal w połowie podzielony na wspólną strefę dzienną i nocną z prywatnymi czterema pokojami (9-10,9 m2) i łazienką (4,8 m2), w której udało się ulokować wannę i prysznic. Część dzienna to pokój (26,3 m2) wraz z kuchnią (8,5 m2). Mimo stosunkowo niedużej powierzchni wykorzystane tu rozwiązania sprawiają, że wspólna rodzinna strefa wydaje się przestronna. Głównie za sprawą dwóch długich na blisko 9 m traktów widokowych, które ją przecinają. Pierwszy biegnie już od drzwi wejściowych do przeszklenia w salonie. Drugi, przechodząc przez całą kuchnię i jadalnię, dobiega do kolejnego tarasowego okna.
Następnym racjonalnym rozwiązaniem jest usytuowanie kotłowni (3,7 m2) tuż przy kuchni i możliwość przechodzenia z jednego pomieszczenia do drugiego. To w oczywisty sposób przypisuje kotłowni rolę spiżarni. A jeśli zdecydujemy się na przewidziane w projekcie ewentualne zamontowanie drzwi łączących kotłownię/spiżarnię z wiatrołapem, zdecydowanie skrócimy drogę potrzebną do wniesienia zakupów do kuchni.
Inne przewidziane wariantowo drzwi usytuowano na granicy strefy dziennej z nocną. W przypadku licznej rodziny, której członkowie preferują różne sposoby spędzania wolnego czasu, propozycja warta szczególnej uwagi.
Projekt: Umiarkowany – Murator A103; autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska
6. Piętrowy na wąską działkę
Projekt, który można zrealizować na parceli mającej zaledwie 14,3 m szerokości, zapewne zainteresuje właścicieli niedużych miejskich działek. Tym bardziej że architektonicznie dobrze wpisze się w miejską zabudowę.
Kolejny atut tego projektu to bogaty program funkcjonalny aż z pięcioma pokojami i jednostanowiskowy garaż (16,8 m2). Na uwagę zasługuje strefa nocna na piętrze z czterema sypialniami (8-12,1 m2) i fakt, że z każdej można wyjść na balkon. To kolejne dostosowanie projektu do małej działki, które stanowi rekompensatę za niewielki ogródek. Istotne jest też rozlokowanie sypialń tak, by zapewnić domownikom jak najwięcej intymności. Usytuowanie ich po dwie w przeciwległych krańcach domu i rozdzielenie dużą łazienką (7,6 m2) oraz klatką schodową zdaje się być optymalne w przypadku domu o niedużej powierzchni.
W części mieszkalnej parteru jest strefa dzienna – pokój połączony z kuchnią (w sumie 28,6 m2) i płynnie, przez duże okna, łączący się z narożnym tarasem (25,6 m2). O odbiorze domowej przestrzeni przesądza trakt widokowy biegnący przez całą długość bryły od drzwi wejściowych do okna w salonie, które wyprowadza wzrok na zewnątrz.
Projekt: Światła miasta – Murator M225; autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska