Archi-tangram
Projektowanie tego domu przypominało łamigłówkę – jak optymalnie wykorzystać wąską działkę z wjazdem od południa, w dodatku pochyloną ku rzece? Do tego dochodziła dość chaotyczna zabudowa w okolicy. Architekt Kamil Domachowski, założyciel pracowni IFAgroup, zestawiając proste bryły, stworzył dom, który idealnie wpisuje się w zastaną przestrzeń i życie właścicieli. (Projekt domu i wnętrza KAMIL DOMACHOWSKI, MACIEJ BUSCH, KAROLINA WOOD-DOMACHOWSKA, ADRIANNA JEMIOŁ, JAKUB BRZUCHAŃSKI/IFAGROUP)
Tangram to chińska łamigłówka, w której z elementów pociętego na kilka części kwadratu układa się kształty zwierząt, pojazdów czy inne figury geometryczne. Ważne, by zawsze wykorzystać wszystkie elementy. W tym wypadku trzeba było połączyć wymogi nietypowej działki z oczekiwaniami właścicieli. Marzyli o domu, który choć położony w środku miasta, da im poczucie prywatności, kontaktu z naturą, a przy tym będzie funkcjonalny i wygodny, dostosowany do potrzeb rodziny z dwójką małych dzieci.
– Udało nam się kupić działkę w centrum miasta – mówi właściciel. – Była długa i nie mieliśmy dużego pola manewru. W oparciu o wytyczne planu zagospodarowania wykorzystaliśmy do cna jej możliwości. Naszym marzeniem było mieć odrobinę prywatności – mówi właściciel.
Atutem działki jest jej położenie w centrum, tuż nad rzeką Iławką. Jej północny kraniec graniczy z bulwarem, ale wjazd jest od południa. Po drugiej stronie ulicy są ...
W artykule znajdziesz:
- realizację projektu domu na wymagającej działce: wąskiej, pochyłej, z wjazdem od południa, zlokalizowanej w centrum miasta
- omówienie, jak przemyślany projekt pozwolił w pełni wykorzystać zalety i zminimalizować niedogodności lokalizacji
- informacje o rozwiązaniach architektonicznych i konstrukcyjnych zastosowanych w domu
- zdjęcia domu z zewnątrz, wnętrz oraz detali wykończenia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych