Nagrodzone projekty
Zgłoszone do konkursu remonty można obejrzeć na stronie remontroku.pl Wyniki konkursu zaprezentujemy w Muratorze 3/2019.
Z przyjemnością przedstawiamy zwycięzców szóstej serii Konkursu Remont Roku w kategorii Projekty. Rekordowa liczba zgłoszeń nie ułatwiła nam wyboru najlepszych wizji przemian domów, wnętrz i poddaszy.
Już po raz ostatni w tym roku nagradzamy najlepsze, naszym zdaniem, spośród wielu interesujących, zaskakujących i oryginalnych zgłoszeń nadesłanych przez naszych Czytelników. Remonty zaplanowane przez inwestorów są różnorodne i udowadniają, że nawet z niewielkim budżetem bądź ograniczeniami techniczno-przestrzennymi można dokonać spektakularnej metamorfozy.
Jury złożone z członków redakcji „Muratora” oraz przedstawicieli sponsora strategicznego, firmy Velux, dokładnie przyjrzało się licznym zgłoszeniom. Oceniliśmy funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni, kwestie techniczne, a także estetyczne.
Ostatnia seria zgłoszeń była wyjątkowo bogata w przykuwające uwagę plany metamorfoz, dlatego tym razem postanowiliśmy przyznać więcej nagród niż zwykle.
Wszystkie projekty i relizacje remontów zgłoszonych do konkursu możecie obejrzeć na stronie konkursu Remont Roku 2018
Termomodernizacja
Metamorfoza z niewielkim budżetem
Projekt przebudowy budynku jednorodzinnego z lat 70. XX wieku stanowił nie lada wyzwanie. Przy niedużym budżecie – około 190 tys. złotych – należało stworzyć dom nowoczesny i ekologiczny, dobrze zabezpieczony przed stratami ciepła.
Projekt przewiduje rozbiórkę kondygnacji pierwszego piętra, przebudowę wejścia do budynku, zadbanie o funkcjonalność reszty pomieszczeń. W miejscu starej kuchni zaprojektowano łazienkę. Nową formę budynku zamyka taras naziemny połączony z drewnianą pergolą tworzącą optyczne wydłużenie budynku – dodaje mu ona lekkości.
Aby ograniczyć zakres prac budowlanych, utrzymano lokalizację otworów okiennych, powiększając jedynie ich wysokość i stosując nowoczesne okna i drzwi o współczynnikach przenikania ciepła zbliżonych do wartości 0,8-0,9 W/(mK), a więc bardzo dobrze ograniczające straty ciepła.
Modernizowany budynek ma być poddany kompletnej termomodernizacji – ściany będą ocieplone styropianem grubości 20 cm, dach – izolacją grubości 30 cm; będzie też wymieniona instalacja centralnego ogrzewania. W całym domu zostanie zastosowane ogrzewanie podłogowe. Na dachu zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną bez szkodliwego oddziaływania na środowisko.
Jury doceniło w tym projekcie bardzo dobre wykorzystanie stosunkowo niewielkiego – biorąc pod uwagę zakres prac – budżetu, który mimo ograniczeń pozwolił na całkowitą przemianę budynku. Będzie on unowocześniony, dopasowany do otoczenia i potrzeb mieszkańców, a przy tym energooszczędny i proekologiczny.
Inwestor: anonimowy
Projekt: KAM-ARCHITEKCI.PL sp. z o.o. architekt Marek Koczy
Nagroda: zestaw malarski firmy Schuller Eh’klar
Poddasze
W zupełnie nowej odsłonie
Przebudowa poddasza domu stojącego na osiedlu wielorodzinnym w Łodzi ma na celu stworzenie nowoczesnego mieszkania z charakterem, uwzględniającego najnowsze wnętrzarskie trendy. Efektem ma być znaczne podniesienie jego standardu i jakości, ponieważ planowany jest jego wynajem. Taka perspektywa podyktowała zaprojektowanie otwartej kuchni, nowoczesnego salonu, gabinetu oraz sypialni z dużą garderobą, a także nowoczesnej, sterylnej niemal łazienki. Projekt zakłada też modne dziś połączenie strefy pracy ze strefą odpoczynku. Mimo otwartych przestrzeni i minimalistycznych form mieszkanie ma być bardzo praktyczne. Przytulności dodają mu ciepła kolorystyka wnętrz oraz dodatki.
Charakter poddasza podkreślają meble dostosowane do kształtów spadków dachu oraz wyraźnie ciemne linie słupów, belek, kleszczy czy jętek. Mimo że metamorfoza przestrzeni wydaje się na pierwszy rzut ogromna, nie wymaga wielu prac – zakłada wyburzenie tylko jednej ściany działowej, pomieszczenia nie zmienią swojej lokalizacji, nawet posadzki – za wyjątkiem łazienki – pozostaną bez zmian. Widoczne nowe elementy to meble i kolorystyka, a więc dobry projekt koncepcyjno-architektoniczny. Zgłoszenie udowadnia, że niewielkimi działaniami można osiągnąć spektakularny i satysfakcjonujący efekt.
Inwestor:anonimowy
Projekt: arch. Marcin M. Sieradzki
Nagroda: rolety Velux do okien połaciowych
Poddasze
Wnętrze z klimatem – poddasze o wielu wymiarach
Doceniamy projekty wykonane przez Inwestorów samodzielnie, bez wsparcia biur architektonicznych, które dowodzą, że realizacja marzeń o remoncie nie musi się wiązać z ogromnymi wydatkami.
Zapewne większość naszych Czytelników remontuje domy i mieszkania własnymi siłami – takie zaangażowanie jest dla nas szczególnie ważne. Prezentowane zgłoszenie dotyczące remontu poddasza zwróciło naszą uwagę rozbudowanym opisem zawierającym dokładną wizję pomieszczenia oraz potrzeb jego mieszkańców. Zwiększenie wykorzystywanej przestrzeni domu z 90 do ponad 140 m2 ma dać możliwość zaaranżowania dodatkowego pokoju dla córki oraz otwartej pracowni. Marzeniem Inwestora jest urządzenie jej w stylistyce marynistycznej, z wykorzystaniem w aranżacji między innymi steru starego jachtu i liny okrętowej (zamiast listew przypodłogowych). W planach jest też wykonanie profesjonalnej instalacji audio.
Inwestor: Marek Słodownik
Projekt: Marek Słodownik
Nagroda: rolety Velux do okien połaciowych
Przebudowa
Adaptacja starej stodoły na dom mieszkalny
Stodoła z czerwonej cegły w łańcuchowej zabudowie jednej z ulic wsi Smolec stała się zaczynem do stworzenia oryginalnego i stylowego domu. Ceglana skorupa zostanie zewnętrzną skórą budynku, wewnątrz którego – w celu dostosowania do wymogów termoizolacyjnych – zostaną zbudowane nowe ściany nośne z betonu komórkowego, ocieplone wełną mineralną. We wnętrzu przestrzeń przeznaczona na część dzienną pozostanie otwarta aż po dach. W pozostałej części pojawi się strop (na konstrukcji z dwuteowników stalowych z wypełnieniem z cegieł ułożonych w delikatny łuk), a na powstałym w ten sposób poddaszu zostaną zaaranżowane pokoje i otwarta na salon antresola.
Realizacja tego projektu nie będzie łatwa – wydatki na metamorfozę starego budynku przekroczą koszt wybudowania nowego domu. Problemów można się spodziewać także ze znalezieniem wyspecjalizowanych wykonawców, których obecnie brakuje na rynku.
To odważne przedsięwzięcie łączy tradycję z nowoczesnością, zarówno w stylistyce elewacji, jak i w wykorzystaniu istniejących już rozwiązań. Nie zrezygnowano z otworów bramnych typowych dla funkcji i formy stodoły, zamieniono je jedynie w duże, przeszklone strefy – wejściową oraz prowadzącą na tylny taras. Dzięki temu zachowano pierwotny, intrygujący klimat budynku.
Inwestor: anonimowy
Projekt: KW Architekci / Andrzej Wolny, Agnieszka Kosik-Wolny, Piotr Tworzydło
Nagroda: myjka ciśnieniowa Karcher K 2.323
Przebudowa
Współczesna „kostka” z betonu
To artystyczna wariacja na temat modernistycznego budynku z lat siedemdziesiątych XX wieku. Charakterystyczne rozplanowanie pomieszczeń na planie zbliżonym do kwadratu i dwie kondygnacje użytkowe – w tym wysoki, podpiwniczony parter – zostały utrzymane. Zaplanowano jednak wiele przemian, które mają poprawić funkcjonalność mieszkania. Zminimalizowana zostanie dotychczasowa przestrzeń magazynowa, usunięte będą istniejące dobudówki, a piwnica – zasypana. Usunięcie wewnętrznych ścian działowych oraz wycięcie stropu pomiędzy piwnicą a parterem pozwoli stworzyć jasne, przestronne wnętrza usytuowane na tym samym poziomie co wejścia - główne i od strony ogrodu.
Nowa, otwarta przestrzeń dzienna to salon połączony z jadalnią i kuchnią, niewielka spiżarnia oraz łazienka. Na piętrze znajdą się trzy sypialnie i łazienka. Poprzez umieszczenie dużych otworów okiennych na każdej ze ścian wnętrze zyska dużo naturalnego światła. Kwadratowe, różnej wielkości okna rozmieszczone na każdej z elewacji będą osadzone częściowo w istniejących nadprożach.
Projekt wyróżnia się surową, minimalistyczną estetyką. Jest niezwykle interesującą wariacją na temat dobrze znanej „kostki”. Nie rezygnuje z założeń przyjętych podczas jej projektowania, ale dostosowuje je do współczesnych standardów. Na uwagę zasługują dopracowane wizualizacje oraz grafiki wykonane przez artystów z Rzemiosła Architektonicznego.
Inwestor: Marek Kaczmarek i Monika Nycz
Projekt: Małgorzata Siekanko, Marta Sękowska; Paulina Wielgosz-Konewka, Maciej Kaleta; Rzemiosło Architektoniczne, Hanna Podladowska, Grażyna Grasa-Nowacka
Nagroda: myjka ciśnieniowa Kärcher K 2.323
Wnętrza
Ceglane wnętrza mikroapartamentu
Ten projekt wnętrz mieszkania przykuł naszą uwagę zachowaniem pierwotnego, surowego charakteru kamienicy. Nie zrezygnowano ze starej cegły typowej dla takich budynków, wręcz przeciwnie, wydobyto jej walory estetyczne. Biała farba podkreślająca pierwotne elementy ścian optycznie powiększa pokoje. Ciekawą geometrię istniejących otworów okiennych zaakcentowano przez wykończenie ościeży blachą stalową. Zaproponowana kolorystyka materiałów wpasowuje się w klimat industrialnego wnętrza także dzięki elementom drewnianym.
Wrażenie zrobiło na nas sprytne zagospodarowanie niewielkiego metrażu (37 m2) uzyskanego w efekcie podziału większego mieszkania. Z jednego pokoju powstały łazienka, korytarz i pomieszczenie z antresolą. Drugi pokój przeznaczono na strefę dzienną – obszar rekreacyjny z otwartą kuchnią, której przestrzeń wyznaczają jedynie wąska ścianka działowa, posadzka różniąca się od tej w pozostałej części pomieszczenia i podwieszany sufit. W ten sposób udało się nie odciąć kuchni od światła dziennego. Urządzenie łazienki ma ułatwić bliskość istniejącego już szachtu instalacyjnego.
W tym projekcie spodobało się nam to, że projekt odpowiada na wszystkie najważniejsze potrzeby mieszkańców i zapewnia im wygodę przy stosunkowo niewielkich kosztach realizacji.
Inwestor: Klementyna Kopczyńska- -Kłopocka
Projekt: Metafora Architekci: arch. Grzegorz Kłopocki, arch. Klementyna Kopczyńska-Kłopocka, arch. Alicja Homik, arch. Natalia Dziak, arch. Błażej Zygadło
Nagroda: deszczownica z natryskiem i baterią Ferro Algeo
Wnętrza
Przemiana niewielkiego mieszkania
Zastany układ funkcjonalny mieszkania ograniczał przestrzeń i sprawiał, że robiło wrażenie mniejszego niż jest w rzeczywistości. Dobór materiałów wykończeniowych i dodatków nie był przemyślany – nie tworzyły udanej kompozycji.
W celu powiększenia przestrzeni zaplanowano wyburzenie zabudowy między salonem a kuchnią oraz poszerzenie toalety. W ten sposób zniknie wrażenie ciasnoty oraz chaosu architektonicznego. W projekcie szczególnie spodobały nam się duże przeszklenia zaprojektowane od południowego zachodu, które dobrze doświetla salon i kuchnię, dzięki czemu zastosowanie mocniejszych akcentów kolorystycznych w tych pomieszczeniach można uznać za udane. Ożywiły one przestrzeń, dodając jej oryginalnego charakteru pasującego do wizji Inwestorów. Stylistyka projektu nawiązuje do belgijskiego klimatu łączącego stare z nowym oraz akcentującego naturalne barwy przyrody.
Projekt przykuł naszą uwagę niebanalnym wykorzystaniem niewielkiej przestrzeni. Zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne powiększą pomieszczenia i pozwolą wykorzystać je w bardziej funkcjonalny sposób. Nie bez znaczenia pozostaje także estetyka – ciemne i przytłaczające wnętrza staną się bardziej przyjazne i jednocześnie przytulne. Dzięki tym zmianom powstanie prawdziwy dom dla młodej rodziny.
Inwestor: Maciej Sawicki
Projekt: Kamińska Stańczak Design
Nagroda: deszczownica z natryskiem i baterią Ferro Algo
Zdjęcia materiały konkursowe