Murator Wokół domu Przed zimą
Rady ogrodnika

Przed zimą

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko NAPISZ DO AUTORA

Zanim nastanie mróz, trzeba przygotować ogród do czekającego go okresu spoczynku. Od tego w dużym stopniu zależy to, w jakiej kondycji przywita on wiosnę.

 ARTYKUŁ BEZPŁATNY
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „Muratora” już od 4,99 zł miesięcznie!

m_484931

Zabezpieczamy drewniany taras
Warstwa oleju, którą był zaimpregnowany, mogła ulec zniszczeniu. Poznamy to po tym, jak na deskach zachowa się kropla wody. Jeżeli wsiąknie – drewno nie ma dostatecznej ochrony i trzeba je zaolejować. Robimy to w ciepły i bezdeszczowy dzień, żeby preparat szybko wysechł.

fot. Andrzej T. Papliński

m_484935

Sadzimy rośliny z odkrytymi korzeniami
Przede wszystkim drzewa owocowe i róże. Kopiemy doły głębokości i średnicy 50 cm. Ziemię ogrodową mieszamy pół na pół z kompostem, sadzimy rośliny i obficie podlewamy. Na zimę obsypujemy je kopczykami ziemi.

fot. Piotr Gorączko

m_484939

Wykopujemy rośliny niezimujące w gruncie
Begonie, dalie, mieczyki i krokosmie. Łodygi odcinamy, a części podziemne czyścimy. Karpy dalii przesypujemy torfem, bulwy pozostałych zostawiamy do przeschnięcia. Przechowujemy je w chłodnych pomieszczeniach, w temperaturze 5-8°C.

fot. Jerzy Romanowski

m_484943

Podlewamy
Jeżeli jesień jest sucha, solidnie podlewamy rośliny zimozielone, szczególnie różaneczniki. Rośliny te transpirują wodę także zimą, a nie mogą jej pobrać z zamarzniętej ziemi. W konsekwencji mogą zasychać. Dlatego powinny jej zgromadzić w tkankach przed zimą jak największy zapas.

fot. Piotr Gorączko

m_484947

Okrywamy rośliny
Robimy to dopiero, gdy nastanie lekki mróz. Wokół wrażliwych krzewów i traw ozdobnych usypujemy kopczyki ziemi lub osłaniamy je grubo liśćmi. Ich korony możemy zabezpieczyć włókniną lub stroiszem, czyli gałązkami roślin iglastych. Delikatne byliny okrywamy liśćmi, stroiszem, korą lub słomą.

fot. Piotr Gorączko

m_484951

Nawozimy, przekopujemy
Co kilka lat badamy odczyn gleby (pH) i w razie konieczności wapnujemy ją. W miejscu warzywnika i tam, gdzie rosły rośliny jednoroczne, przekopujemy glebę (wcześniej możemy ją zasilić obornikiem, najlepiej suszonym, który nie śmierdzi) i zostawiamy ją bez rozgrabiania, czyli w ostrej skibie.

fot. Piotr Gorączko
Korzystaj z bazy wiedzy „Muratora” bez ograniczeń!

Ciesz się dostępem do całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 11/2018 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł