Pokój dziecka

Aranżacja bez błędów

Weronika Boroń
Weronika Boroń

Jak zapewnić dziecku wygodną i bezpieczną przestrzeń do prawidłowego rozwoju? Podpowiadamy, jak wykończyć i umeblować pokój dziecięcy, nie ponosząc przy tym zbyt dużych wydatków.

Pokoje dzieci.jpeg
Przedszkolak powinien mieć zapewnione miejsce do kreatywnej zabawy - najlepiej na środku pokoju. Regały należy przymocować do ściany, aby się nie przewróciły, gdyby dziecko zaczęło się na nie wspinać fot. Mariusz Bykowski

Urządzenie pokoju dla najmłodszych to wbrew pozorom duża odpowiedzialność i trudne zadanie. Musimy pamiętać, że tworzymy przestrzeń, w której dziecko będzie mieszkać przez kilkanaście lat, dorastając i zmieniając swoje upodobania. W tak długim czasie nie unikniemy remontu i zmiany wystroju. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby elementy, których modyfikacja wymaga większego nakładu pracy - rozprowadzenie instalacji elektrycznej czy wykończenie ścian - mogły posłużyć dłużej niż rok, dwa czy nawet pięć lat.

Dlatego projektując rozmieszczenie gniazd elektrycznych w pokoju małego dziecka, pamiętajmy, że w przyszłości będą potrzebne w miejscach, w których staną biurko, duże łóżko czy kanapa, a może także fotel - do lampy biurkowej, stojącej i jedno lub dwa w okolicy łóżka - do kinkietu lub lampki nocnej. Pozwoli nam to w przyszłości uniknąć większych przeróbek.

Jeśli chodzi o kolory, to warto stawiać na takie, które będą odpowiednie zarówno dla przedszkolaka, jak i ucznia. Farby powinny być odporne na szorowanie i zmywanie – w pokoju dziecka bardzo łatwo o zabrudzenia. Jeżeli decydujemy się na ułożenie tapety, najlepiej jeśli będzie flizelinowa – jest znacznie bardziej trwała od papierowej i łatwiej ją ułożyć. Warto pomyśleć o pomalowaniu fragmentu ściany farbą tablicową – rysowanie na niej będzie dla malucha świetną zabawą i być może uchroni nas przed zniszczeniem przez niego reszty okładzin.

Od niemowlaka do przedszkolaka

Pokój dla niemowlaka

Warto zorganizować tak, aby za dwa-trzy lata łatwo było przerobić go na pokój z wyposażeniem odpowiednim dla przedszkolaka

fot. SMYKI.PL

Łatwa metamorfoza

W pokoju niemowlaka najważniejszym meblem jest łóżeczko ze szczebelkami. Oprócz niego potrzebne są miejsca do pielęgnacji oraz odpoczynku i karmienia. Przydadzą się komoda, szafa i niewielki dywan, na którym szkrab będzie mógł rozwijać swoje umiejętności ruchowe. Pamiętajmy jednak, że już po trzech latach stanie się przedszkolakiem i jego potrzeby znacznie się w tym czasie zmienią. Co zrobić, żeby łatwo i tanio dostosować do nich pokój dziecięcy? Najważniejsze:

  • wykończyć ściany farbą lub tapetą, które długo nie będą wymagały zmiany, dobrać kolory odpowiednie dla niemowlaka i przedszkolaka;
  • kupić szafę odpowiednią od razu dla przedszkolaka, a nawet ucznia;
  • kupić komodę z przewijakiem, która równie dobrze wygląda bez niego, a przewijak jest łatwy do usunięcia;
  • zainwestować w dywan z materiału, który łatwo prać, najlepiej w stonowanych kolorach.

Co trzeba będzie zmienić:

  • małe łóżeczko zastąpić większym (najlepiej z regulacją długości);
  • wstawić stolik z krzesełkami (można nimi zastąpić fotel do karmienia);
  • dokupić regał z otwartymi półkami i mobilne pudła na zabawki.
Pokoje dzieci.jpeg
Miejsce do twórczej pracy powinno zostać usytuowane przy oknie, aby naturalne światło równomiernie oświetlało stolik fot. Mariusz Bykowski, projekt: MINISTERSTWO SPRAW WE WNĘTRZACH
Pokoje dzieci.jpeg
Dla przedszkolaka ważne są możliwość samodzielnego wyciągania i odkładania zabawek na półki oraz miejsce do rysowania fot. SMYKI.PL

Wygodnie i bezpiecznie

Meble w pokoju przedszkolaka powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, ale przede wszystkim bezpieczne – nie powinno mu się dawać możliwości wspinaczki na szafki czy regały. Warto zwrócić uwagę na zaokrąglenie możliwie wszystkich kantów występujących na wysokości głowy dziecka i wokół otwartej przestrzeni na środku pokoju, po której może biegać. A także na to, czy sprzęt jest z certyfikatem bezpieczeństwa - spełnia normy narzucone między innymi przez Unię Europejską.

Przedszkolak powinien mieć już tradycyjne, wygodne łóżko, ale może być ono ograniczone na krawędziach drabinkami, żeby nie wypadł z niego na podłogę. Jeśli jest bez drabinek, nie powinno być wysokie - wtedy w razie upadku nic poważnego się nie stanie. Żeby uniknąć kupowania nowego mebla, kiedy dziecko pójdzie do szkoły, warto zainwestować w łóżko, które będzie rosło (wydłużało się) razem z nim. Dzięki temu do wymiany będzie jedynie materac.

Pokój dla przedszkolaka

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to dla dziecka wielka zmiana. Takie zmiany powinny też zajść w jego pokoju. Dlatego warto stworzyć dziecku przestrzeń do swobodnej i kreatywnej zabawy, ale jednocześnie taką, która będzie wspierać naukę samodzielności. Dzieci w tym wieku zaczynają mieć już konkretne zainteresowania, które również warto rozwijać i pielęgnować, a do tego potrzebna jest odpowiednio zaaranżowana przestrzeń. Co powinno się znaleźć się w pokoju przedszkolaka?

Najlepiej wyznaczyć w nim trzy strefy:

  • snu - z wygodnym łóżkiem, szafką nocną lub półką na ulubione książeczki, a także lampką nocną lub kinkietem;
  • zabawy - powinna być otwartą przestrzenią, na której dziecko może bez przeszkód rozkładać swoje zabawki. Najlepiej położyć tu dywan, na którym nie będzie mebli. Nad strefą zabawy powinno się znaleźć górne oświetlenie. Najczęściej lokuje się je na środku pokoju;
  • nauki (twórczą) - z wygodnym stolikiem i krzesełkami dopasowanymi do wzrostu i wieku dziecka. W ich pobliżu powinny być półki i szuflady na kredki, flamastry, farby i kartki. Trzeba zadbać o dobre oświetlenie tej przestrzeni – naturalne i sztuczne.

Przedszkolak powinien mieć już własną szafę, którą może samodzielnie otworzyć. Pozwoli mu to samodzielnie kompletować ubrania i uczyć się odkładania ich na miejsce, a tym samym utrzymywania porządku. Oprócz szafy – komoda. Jeżeli pokój jest mały i brakuje na nią miejsca, można sobie poradzić, wydzielając w szafie strefę kilku szuflad.

Przedszkolak powoli zaczyna kształtować swoje pasje i zainteresowania, więc dobrze, żeby miał w domu miejsce na ich rozwój. W jego pokoju powinny się znaleźć stolik i krzesła dostosowane do wzrostu dziecka. Należy je ustawić blisko okna, bo naturalne światło znaczenie lepiej niż sztuczne wpływa na wzrok dziecka, do tego równomiernie oświetla strefę twórczą, której serce stanowi stolik.

Otwarte półki to kolejny element, którego nie powinno zabraknąć w pokoju przedszkolaka. Można na nich ustawiać kolekcję zabawek: samochodów, misiów czy lalek. Powinno się tam również znaleźć miejsce na ulubione książki malucha. Układając przedmioty na półkach, dziecko będzie się uczyć utrzymywania porządku, a zarazem może wymyślać różne zabawy. Półki nie powinny być zbyt wysoko – dotyczy to także regału. Dziecko powinno samodzielnie, bez wchodzenia na krzesło czy półki, dosięgać każdego miejsca mebla. Trzeba bezwzględnie zadbać o solidne przymocowanie do ściany nie tylko wiszących półek, ale też regału!

Przestrzeń zabawy to również bardzo ważne miejsce w pokoju przedszkolaka. Wyznaczy je dywan rozłożony na środku pokoju. Dobrze też, aby w pokoju znalazły się mobilne pudła na zabawki, które dziecko może swobodnie przemieszczać między kątem pokoju a strefą zabawy.

Pokoje dzieci.jpeg Zdjęcia (4)
Przestrzeń do swobodnej zabawy można zorganizować nawet w pokoju o powierzchni 9 m2 fot. SMYKI.PL

Pokój dla ucznia

Najważniejszymi meblami dla dziecka w wieku szkolnym są biurko i krzesło. W te meble na pewno warto zainwestować, aby zadbać o młody kręgosłup. To właśnie przy biurku dziecko będzie spędzać najwięcej czasu, a w wieku szkolnym intensywnie rośnie i jego szkielet dopiero się kształtuje. Jest wtedy bardzo podatny na różne skrzywienia. W związku z tym krzesło do biurka powinno być ergonomiczne i dobrane do wzrostu dziecka. Najlepiej, gdy ma regulowaną przynajmniej wysokość siedziska. Warto poszukać takiego, w którym można też regulować wysokość podłokietników, oparcia i ewentualnie zagłówka. Wygodne w użytkowaniu jest krzesło na kółkach, ale trzeba zwrócić uwagę, żeby było stabilne.

Biurko powinno stać blisko okna. Należy ustawić je lewym bokiem do okna, jeżeli dziecko jest praworęczne i odwrotnie, gdy jest leworęczne. Pozwoli to uniknąć zasłaniania ręką światła słonecznego przy pisaniu. Warto pamiętać, że ustawienie biurka przodem do okna wymaga zastosowania żaluzji lub innego rodzaju zasłon chroniących przed słońcem, które może przeszkadzać w pracy. W biurku powinny być chociaż niewielkie szuflady, w których będzie można schować przybory szkolne. Minimalna głębokość blatu, na którym wygodnie się pracuje, to 60 cm, a szerokość 100 cm. Ustawiony na nim ekran komputera powinien być oddalony od oczu dziecka o 50-70 cm.

Nad biurkiem warto zamontować półki (najlepiej zamykane), aby uczeń mógł tam przechowywać zeszyty i książki. Mały regał przedszkolaka można już zastąpić wyższym, a na ścianie przyda się kilka wieszaków na plecak, torbę czy bluzę.

W pokoju ucznia nie powinno zabraknąć miejsca na wyrażanie własnych potrzeb i indywidualizm – przyda się do tego fragment ściany pomalowany farbą magnetyczną albo chociaż tablica magnetyczna czy korkowa, do których można przyczepiać rysunki, zdjęcia lub notatki.

Jak poznać, że pokój jest ustawny

PROJEKTY ZUZANNA GÓRECKA

Sprawdzaj certyfikaty!

Jest ono szczególnie ważne, gdy dotyczy produktów przeznaczonych dla najmłodszych. O tym, czy są bezpieczne, świadczą certyfikaty (znaki) zgodności z normami wydane przez uprawnione laboratorium.

Bardzo ważne jest sprawdzenie, jakimi środkami zostały wykończone meble - jakich bejc, lakierów czy farb użyto. Trzeba pamiętać, że meble dla dzieci powinny być wykończone produktami na bazie wody i nie mogą zawierać metali ciężkich, o czym świadczą atesty PZH.

Na przykład znak CE (taki certyfikat producent zdobywa dobrowolnie) na łóżeczku dla niemowlaków świadczy o tym, że spełnia ono wymagania norm PN-EN 1130-1 oraz PN-EN 1130-1 dotyczących bezpieczeństwa materiału wykorzystanego do ich wyprodukowania oraz konstrukcji - odległości między szczebelkami, wytrzymałość na obciążenie, a nawet wielkość otworów na śrubki (powinny mieć średnicę nie większą niż 6 mm, aby dziecko nie mogło włożyć w nie palca).

Istnieją również normy dotyczące przewijaków zintegrowanych z komodą i szaf dla najmłodszych dzieci: EN 12221-1:1995, EN 71-3:1994/2000 i EN 1727. Zawierają wytyczne dotyczące ich konstrukcji: stabilność, blokowanie półek przed wypadnięciem, możliwość przycięcia bądź zakleszczenia palców i możliwość przymocowania do ściany.

Nie tylko powierzchnia

PROJEKTY ZUZANNA GÓRECKA

Czy warto zatrudnić architekta

Amator bez odpowiedniej wiedzy ma małe szanse na zrobienie czegoś równie dobrze jak profesjonalista z wieloletnim doświadczeniem. Rolą architekta wnętrz jest pomoc w doborze mebli i dodatków oraz ich rozmieszczenie w taki sposób, by zapewnić wygodę, estetykę, a w przypadku pokoju dziecięcego - dobre warunki do rozwoju dziecka i jego bezpieczeństwo. Warto skorzystać z pomocy fachowca w doborze kolorystyki – architekt z łatwością wskaże barwy oraz miejsca, w których warto je zastosować, aby uzyskać we wnętrzach warunki odpowiednie do nauki, zabawy oraz odpoczynku i wyciszenia po dniu pełnym bodźców.

Propozycją dla osób o mniej zasobnym portfelu oraz tych, którzy wolą wykazać się kreatywnością, ale ze wsparciem fachowców, są gotowe projekty wnętrz tworzone przez profesjonalistów, dostępne w internecie (na przykład smyki.pl). Zawierają kompletne rysunki techniczne, wizualizacje i listy materiałów, czyli gotowy zestaw elementów, które pozwalają rozpocząć aranżację. Koszt gotowego projektu jest wielokrotnie mniejszy niż tworzonego na zamówienie. Korzyścią z jego zakupu jest gotowa lista wyposażenia z linkami do sklepów, dzięki której oszczędza się wiele czasu potrzebnego do ich samodzielnego wyszukiwania i dopasowywania produktów, a zaoszczędzony czas możemy poświęcić dziecku.

Pokoje dzieci.jpeg
Jeżeli metraż pokoju nastolatka na to pozwala, warto poza strefą snu wydzielić w nim odrębną do wypoczynku i przyjmowania znajomych fot. SMYKI.PL
Pokoje dzieci.jpeg
Nastolatek potrzebuje miejsca na wyrażanie i kształtowanie swojego indywidualizmu. Umożliwią mu to ściany wykończone tak, żeby ich wygląd mógł kreować po swojemu fot. Marcin Czechowicz, projekt: Berenika Ziemkiewicz

Smyki Design

Jak zaplanować pokój tak, by był funkcjonalny, wygodny, bezpieczny i dopasowany do wieku? Nie jest to proste, ale jest i na to rozwiązanie – można powiedzieć dziecinnie proste.  Znajdziesz je na stronie Smyki Design

Wydanie: Murator 1/2020 Tekst Weronika Boroń
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR