W łazience powinno być cieplej niż w pozostałej części domu, dlatego sposób jej ogrzewania trzeba dobrze przemyśleć. Do wyboru mamy grzejniki ścienne i systemy podłogowe, ale największy komfort zapewnia zastosowanie obu tych rozwiązań jednocześnie.
W wielu domach są systemy centralnego ogrzewania, w których jedno źródło ciepła, na przykład kocioł, zasila wszystkie grzejniki, w tym również ten w łazience. Ale jest to zwykle inny grzejnik niż w pozostałych pomieszczeniach – specjalnie przeznaczony do łazienki, odporny na panujące w niej warunki związane z podwyższoną wilgotnością. Można tak dobrać jego moc i wielkość, że będzie w stanie ogrzewać łazienkę samodzielnie bez konieczności wspomagania przez inną instalację lub urządzenie grzewcze. Możemy jednak chcieć uzupełnić go o ogrzewanie podłogowe, by zapewniało przyjemnie ciepłą podłogę. Można to zrobić na dwa sposoby: połączyć w jednej instalacji grzejniki i ogrzewanie podłogowe wodne albo dołożyć ogrzewanie podłogowe elektryczne.
Możliwe jest też inne rozwiązanie. Gdy źródło ciepła jest niskotemperaturowe, jak kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła, wówczas w całym domu – również w łazience – zwykle układa się ogrzewanie podłogowe, bo zapewnia komfort ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych