Małe jest piękne
Mozaiki nie tylko ceramiczne
W łazienkach, salonach i kuchniach dominują dziś płytki wielkoformatowe, ale po piętach drepcze im glazurniczy drobiazg – mozaiki. Moda na nie wraca regularnie i jest przewidywalna jak zaćmienia słońca. Co ciekawe, z każdym powrotem wzbogaca się asortyment małych kafelków.
Persja, Babilonia, starożytny Rzym, stamtąd wywodzą się najstarsze przykłady zastosowania mozaiki do wykończenia i ozdoby ludzkich siedzib. Małe, barwne kafelki nie miały naniesionych wzorów, ale udawało się z nich uzyskać bezcenne dzieła sztuki, obrazy, z których bez trudu można odczytać prawdę o życiu w czasach starożytnych.
Inspiracją dla współczesnych mozaik jest nie tyle antyk, ile dwudziestolecie międzywojenne, kiedy to były elementem wystroju wnętrz – od najbardziej luksusowych rezydencji po zakłady produkcyjne, szkoły i więzienia.
Technologia produkcji mozaiki niewiele się zmieniła. Wciąż wytwarzana jest głównie ze szkliwionej i wypalanej gliny. Obecnie jednak, dla ułatwienia montażu, kostki są naklejane na siatkę i sprzedawane w formie dużych arkuszy. Ich przyklejanie jest szybsze niż mocowanie całej okładziny kosteczka po kosteczce. Zobaczmy, jakie rozwiązania oferuje nam rynek.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych