Ściany i sufity po przejściach
Grunty i farby na plamy i zacieki
Plama plamie nierówna. Łączy je jedno – trudno je zamalować i często mimo kilkukrotnego malowania, nakładu środków, sił i kolejnych warstw farby plamy są nadal widoczne. Zanim zaczniemy walkę z tym podstępnym wrogiem, poznajmy tajną broń – specjalistyczne produkty przeznaczone do krycia i gruntowania trudnego podłoża.
Okazji do zaplamienia ścian jest w codziennym życiu mnóstwo. Niektóre powstają w trakcie codziennego użytkowania, inne są efektem błędów popełnionych przy budowie i wykończeniu domu lub mieszkania (zawilgocenie, pleśń i grzyb), jeszcze inne są skutkiem awarii (zalanie czy pożar).
Czasem kłopotliwe są nie tyle plamy, ile mocne kolory farb, którymi zostały pomalowane ściany. Jeśli chcemy przemalować pomieszczenie na jasne barwy i uzyskać zadowalający i trwały efekt bez wielokrotnego malowania, konieczne będzie odcięcie warstwy o mocnym zabarwieniu i pokrycie całej powierzchni gruntem lub farbą podkładową. Dotyczy to także ścian z popularną niegdyś „lamperią”, czyli pomalowanych farbą olejną. Zdzieranie jej ze ściany to droga przez mękę, łatwiej jest zastosować odpowiedni odcinający podkład.
W artykule znajdziesz:
- katalog kłopotliwych plam na ścianach i sufitach
- kiedy usuwać stare powłoki malarskie
- jakie grunty i farby podkładowe stosować na starych powierzchniach
- jaką farbę wybrać, by zamalować plamy
- ile warstw farby nanosić
- czym malować
- dodatkowo konkretne przykłady farb na plamy i przebarwienia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych