Osuszanie domu
Woda może być dla budynku groźna niemal jak ogień. Dokonać znacznych zniszczeń i stworzyć warunki do rozwoju niebezpiecznych dla nas grzybów. Naprawa przecieków i osuszanie domu są zatem zadaniami priorytetowymi. Wyjaśniamy, jak się do tego zabrać.
Na dobrą sprawę w nowym domu, wybudowanym zgodnie z zasadami, niekontrolowane pojawienie się wody może nastąpić tylko w efekcie jakiejś awarii, jak choćby pęknięcia zaworu lub poważnego uszkodzenia pokrycia dachowego. Niewykluczone jest również zaistnienie pechowego zdarzenia losowego – powodzi, lokalnego podtopienia, nagłego podniesienia się poziomu wód gruntowych.
Często się jednak zdarza, że zawilgocone ściany to efekt ludzkiego błędu. Wystarczy, że inwestor nie zleci badania geotechnicznego działki, projektant się o to nie dopomina, kierownik budowy przechodzi nad tym do porządku dziennego, a fundamenty zamiast hydroizolacji typu ciężkiego zabezpieczone zostają standardową hydroizolacją lekką. Wówczas to, jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, a do tego grunty są słabo przepuszczalne i co gorsza dom stoi w obniżeniu terenu – woda szybko przedrze się do fundamentów i stamtąd, pokonawszy zbyt słabą barierę – na zasadzie podciągania kapilarnego – podąży ku ścianom parteru. W szczególnych ...
W artykule znajdziesz:
- Omówienie procedury osuszania zawilgoconych murów
- Wyjaśnienie, jak odtwarza sie hydroizolację poziomą metodą podcinania lub podbijania
- Prezentację technik iniekcyjnych
- Informacje o metodach osuszania ścian
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych