Nałóż, wyrównaj, podziwiaj
Gładź gipsowa bez błędów
Nie po to decydujemy się na gładź, żeby po jej ułożeniu na ścianach widać było nierówności, smugi czy pęknięcia, a mogą się one pojawić, gdy przy układaniu gładzi zostaną popełnione błędy. Jak ich uniknąć?
Gładź to produkt dla perfekcjonistów, którzy nie godzą się na żadne chropowatości wykończonych ścian. Te muszą być równe jak stół i gładkie jak marmurowa płyta. Dlatego materiałem tym cyzeluje się płaszczyzny ścian i sufitów pokrytych tynkiem cementowo-wapiennym, a często też gładszym od niego tynkiem gipsowym. Gładź jest też polecana do wykańczania okładzin z płyt: gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, cementowo-włóknowych. Pozwala bowiem ukryć miejsca spoinowania połączeń między nimi, które niekiedy, gdy wykonawcy wystarczająco się do tego nie przyłożą, rzucają się w oczy po pomalowaniu pomieszczeń. Gładzi z pewnością nie powinno się nanosić na mury, nawet idealnie równo wymurowane. Są za cienkie, by mogły z powodzeniem zastępować tynki.
Gładzi gipsowych lepiej nie układać w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli w łazienkach, pralniach i suszarniach. Ze względu na swoją chłonność mogą się tam odspajać od podłoża i pękać. Gips powoduje ...
W artykule znajdziesz:
- Omówienie rodzajów gładzi gipsowych
- Wyjaśnienie, jak przygotowuje się podłoże pod przyszłą gładź
- Wskazówki pomocne przy przygotowywaniu masy do nakładania
- Instruktaż poprawnego układania gładzi na suficie i na ścianie
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych