Uproszczone postępowanie legalizacyjne
Kto może z niego skorzystać, jakie musi mieć dokumenty
Nowelizacja Prawa budowlanego z 19 września 2020 r. wprowadziła tak zwaną megaabolicję, czyli możliwość legalizacji samowoli budowlanych powstałych przed ponad 20 laty. Na dodatek przewidziano dla nich specjalne uproszczone postępowanie legalizacyjne.
Zgodnie z nowym art. 49f ust. 1 Prawa budowlanego uproszczone postępowanie legalizacyjne ma zastosowanie, jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat.
Co ciekawe, organ nadzoru budowlanego nie może samodzielnie decydować o rodzaju postępowania: zwykłym lub uproszczonym. Z treści przepisu jasno wynika, że w przypadku stwierdzenia zakończonej co najmniej 20 lat temu budowy obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę albo bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia (czyli samowolnie) wszczyna się wyłącznie uproszczone postępowanie legalizacyjne. W takim uproszczonym trybie legalizacji nie występuje opłata legalizacyjna – bez względu na rodzaj i wielkość samowolnie wybudowanego obiektu.
W artykule znajdziesz:
- jakie są nowe zasady legalizacji samowoli budowlanych
- jak określić datę zakończenia samowolnej budowy
- kto wszczyna postępowanie uproszczone
- jak przebiega uproszczone postępowanie
- co po zakończeniu postępowania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych