Rejestracja kotłów olejowych

Zmiana zasad sprzedaży oleju opałowego

Andrzej Kula
Andrzej Kula

Ogrzewasz dom olejem opałowym albo korzystasz na budowie z nagrzewnicy olejowej? Musisz to zgłosić w urzędzie skarbowym najpóźniej do 31 marca 2020 r. W przeciwnym razie nie zamówisz dostawy paliwa.

Rejestracja kotłów olejowych i dostaw oleju.jpeg
fot. Tomasz Wawer

Nowe przepisy służące uszczelnieniu systemu podatkowego w obrocie olejami opałowymi weszły w życie 1 września 2019 r., jednak do 31 marca 2020 r. możliwe jest stosowanie dotychczasowych regulacji.

Oznacza to, że do tego czasu nabywcy mogą kupować paliwa do celów grzewczych bez konieczności składania zgłoszeń rejestracyjnych w zakresie podatku akcyzowego oraz składać – tak jak dotychczas – pisemne oświadczenia o przeznaczeniu tych paliw.

Od 1 kwietnia 2020 r. warunkiem sprzedaży paliwa objętego obniżoną akcyzą będzie uprzednia rejestracja nabywcy oleju opałowego, czyli tak zwanego podmiotu zużywającego, w urzędzie skarbowym (sprzedawca, inaczej pośredniczący podmiot olejowy, też musi być zarejestrowany). Stawka akcyzy dla oleju przeznaczonego do celów grzewczych jest obniżona o ponad 900 zł / 1000 l w stosunku do stawki dla paliw służących do napędu pojazdów (odpowiednio 232 i 1171 zł). Warto też wiedzieć, że za wykorzystanie oleju opałowego do ...

W artykule znajdziesz:

  • wskazówki, jak i gdzie należy zarejestrować używany kocioł olejowy
  • omówienie nowych zasad kupowania oleju opałowego - w dużych i małych ilościach
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2019 Andrzej Kula
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU