Kooperatywy mieszkaniowe
Szansa na szybsze i tańsze mieszkania
Nowe przepisy o kooperatywach mieszkaniowych mają ułatwić inwestycję tym, którzy własnymi siłami, w grupie zaangażowanych osób, chcą wybudować dla siebie dach nad głową. To kolejne rozwiązanie, którego celem jest zmniejszenie deficytu mieszkań w Polsce.
Czym jest kooperatywa mieszkaniowa? Zgodnie z Ustawą z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych, która wejdzie w życie 1 marca 2023 r., kooperatywę mieszkaniową tworzą co najmniej trzy osoby fizyczne, które współdziałają w celu realizacji inwestycji mieszkaniowej.Zasady współdziałania członków kooperatywy mieszkaniowej określa się w umowie kooperatywy mieszkaniowej albo w umowie spółki cywilnej.
Tak więc kooperatywa to po prostu współpraca i partycypacja osób fizycznych w inwestycji mieszkaniowej, czyli w budowie domów jednorodzinnych albo budynku wielorodzinnego. Przepisy pozwalają takiej sformalizowanej grupie zarówno kupić grunt, jak i zaciągnąć kredyt mieszkaniowy bądź budowlany.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych