Konsekwencje zaniedbania budynku
Naprawa, remont, odbudowa lub rozbiórka
Właściciel budynku ma obowiązek utrzymywać go w dobrym stanie - technicznym i estetycznym. Wyjaśniamy, z jakimi decyzjami nadzoru budowlanego powinna się liczyć osoba, która nie dba o swój dom.
Przepisy Ustawy - Prawo budowlane przewidują, że obiekt budowlany powinien być użytkowany w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywany w należytym stanie technicznym i estetycznym, przy czym nie należy dopuszczać do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej (art. 5 ust. 2).
Ponadto właściciel budynku ma obowiązek zapewnić, dochowując należytej staranności, jego bezpieczne użytkowanie w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury (art. 61).
Z tymi obowiązkami wiąże się konieczność prowadzenia okresowych kontroli budynku, a także - gdy wystąpi taka potrzeba - dokonywania remontów.
Co ważne, niewywiązywanie się przez właściciela z obowiązku dbania o odpowiedni stan budynku może skutkować wszczęciem postępowania administracyjnego przez organy nadzoru budowlanego.
W artykule znajdziesz:
- jakie możliwości ma nadzór budowlany
- kiedy nakaz usunięcia nieprawidłowości
- kiedy można zaskarżyć decyzję. Przykład
- co w decyzji nakazującej naprawę
- kiedy nakaz rozbiórki budynku
- jak się odwołać od decyzji
- kiedy nakaz opróżnienia lub wyłączenia z użytku
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych