Czy jest potrzebne pozwolenie
Montaż paneli fotowoltaicznych i przeróbki instalacji elektrycznej na ogół nie wymagają formalności urzędowych. Może się jednak zdarzyć, że w związku z ingerencją w konstrukcję budynku będą konieczne.
Montaż urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW – zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 16 ustawy – Prawo budowlane – nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Nie ma znaczenia, czy energia wyprodukowana przez te urządzenia będzie używana na własne potrzeby właściciela, czy też będzie odsprzedawana, jak również czy zostaną one podłączone do sieci dystrybucyjnej (on-grid), czy nie (off-grid). Oznacza to, że nie trzeba załatwiać żadnych formalności w starostwie powiatowym w związku z zakładaniem na budynku lub na działce tak zwanej mikroinstalacji (odnawialnego źródła energii o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączonego do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV). Trzeba dodać, że instalowanie na budynku lub innym obiekcie budowlanym urządzeń o wysokości powyżej 3 m wymaga zgłoszenia w starostwie. Gdyby więc urządzenie fotowoltaiczne o mocy do 40 kW było wyższe, należałoby je zgłosić na 30 dni przed planowanym montażem, ale taka sytuacja w praktyce występuje rzadko (nawet jeśli stawia się panele na dachu płaskim, to ze względu na ich rozmiary i kąt nachylenia całość urządzenia nie będzie mieć takiej wysokości).
W artykule znajdziesz:
- odpowiedź na pytanie, czy zwolnienie z formalności dotyczy samych paneli fotowoltaicznych, czy również niezbędnych do ich funkcjonowania instalacji albo przebudowy dachu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych