Z węgla na gaz

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Co i jak trzeba zmienić w starej instalacji z kotłem na węgiel, żeby mieć wygodne, efektywne i bezpieczne ogrzewanie gazowe?

Może się wydawać, że wymiana kotła węglowego na zwykle znacznie mniejszy gazowy to żaden problem – wystarczy przecież odłączyć rury od starego i połączyć je z nowym. Niestety, dużo więcej jest nie tylko pracy, ale i wydatków, bo nie kończą się one na zakupie nowego kotła.

Poprawność wykonania kotłowni gazowej i zgodność zastosowanych rozwiązań z przepisami podlegają obowiązkowej kontroli. Instalacja gazowa musi być zaprojektowana i wykonana przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia na jej budowę. Można więc uznać, że wszystkim zajmą się fachowcy. Warto jednak wiedzieć, jakie są możliwości, żeby zlecić im do wykonania zadanie najbardziej nas satysfakcjonujące.

Wymagania odnośnie do kotłowni z kotłem gazowym są nieco inne niż w przypadku tych z kotłem na paliwo stałe, jednak zwykle wymianę kotła udaje się przeprowadzić bez większych problemów

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • wymagania dotyczące miejsca instalacji kotła gazowego
  • zakres niezbędnych przeróbek instalacji przy wymianie kotła węglowego na gazowy
  • sposoby rozwiązania pojawiających się przy tym problemów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Ogrzewanie gazem Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU