Wymiana kotła na niskoemisyjny

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Na ogół wymiana starego kotła na nowoczesny na paliwo stałe wymaga też przeróbek komina, które mają duży wpływ na całkowity koszt inwestycji.

Konsekwencją wysokiej sprawności nowoczesnych kotłów na paliwa stałe jest niska temperatura opuszczających je spalin – nieprzekraczająca 110oC, a gdy kocioł jest eksploatowany ze zredukowaną mocą – zaledwie 70oC. W takich warunkach może się z nich wykraplać dużo pary wodnej, niezależnie od tego, czy paliwo jest mokre, czy nie (przy czym jego zawilgocenie pogarsza sytuację).

Obecność w paliwie siarki sprawia, że pojawiające się skropliny mają kwaśny odczyn, przez co są przyczyną przyspieszonej korozji kotła, ale też niszczenia przewodu kominowego. Z tego powodu komin powinien być uodporniony na ich oddziaływanie. Murowany z cegły mógł przez wiele lat dobrze współpracować z kotłem starego typu, ale po zastąpieniu go nowoczesnym, o sprawności blisko 90%, zapewne szybko ulegnie zawilgoceniu, a wtedy po niedługim czasie zacznie się rozpadać.

Żeby temu zapobiec, wymianę kotła należy połączyć z modernizacją komina. Na ...

W artykule znajdziesz:

  • dlaczego nowoczesny niskoemisyjny kocioł na węgiel wymaga specjalnego komina
  • jak przystosować stary komin do nowoczesnego kotła
  • ile kosztują przeróbki komina
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR