Tanie ogrzewanie
Koszty utrzymania domu z każdym rokiem rosną głównie za sprawą drożejących paliw potrzebnych do ogrzewania. Jak sobie z tym radzić? Sposoby na zmniejszenie wydatków są różne.
Na czym oszczędzać?
Można wybrać tanie urządzenia, ale zwykle okazuje się, że ich efektywność jest niewielka i korzystając z nich, na ogrzewanie wydaje się sporo. Często się zdarza, że bagatelizowane początkowo wady taniego rozwiązania w praktyce okazują się nie do zaakceptowania i w końcu i tak wymienia się je na droższe. Wtedy wychodzi już bardzo drogo. Dlatego wiele osób woli od razu wydać więcej i kupić urządzenia uznawane za najlepsze. Ale jeśli nie chcemy przepłacić, sprawdźmy, jak duże oszczędności uzyskamy, dopłacając do droższego rozwiązania. Może się bowiem okazać, że różnica w kosztach eksploatacji nie jest wystarczająca, by zrekompensować nam droższą inwestycję. Suma oszczędności powinna przynajmniej zrównać się z kwotą dołożoną do zakupu droższego urządzenia, zanim trzeba je będzie wymienić na nowe.
Wydaje się, że chcąc jak najmniej płacić za ogrzewanie, najlepiej wykorzystywać niekonwencjonalne źródła energii. Organiczne paliwa kopalne – węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny – już są bardzo drogie i nic nie wskazuje na to, żeby w przyszłości staniały. Ale urządzenia wykorzystujące darmową energię z natury, mimo iż coraz popularniejsze, nadal są znacznie droższe od konwencjonalnych. Z obliczeń wynika, że ich stosowanie nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie. W typowych sytuacjach często się okazuje, że najbardziej opłacalne jest korzystanie z prostych rozwiązań znanych od dawna. Zastanówmy się zatem, jakie mamy możliwości i jakie urządzenia mogą być odpowiednie w naszym przypadku.
Sprawdź, co się opłaca
Oceńmy, jak długo będziemy mogli eksploatować wybrane urządzenie. Kotły na paliwa stałe czasem już po pięciu latach wymagają generalnego remontu, gazowe działają przez dziesięć lat bez większych problemów, trwałość pomp ciepła ocenia się na 15 lat. Roczny koszt ogrzewania domu wybranymi paliwami pomnóżmy przez liczbę lat eksploatacji urządzeń i zsumujmy z ceną ich zakupu. Porównanie wyników pozwoli ocenić, która inwestycja jest najbardziej opłacalna. Warto uwzględnić także odsetki od kredytu i przewidywany wzrost cen paliw – w ostatnich latach drożały nawet o kilkanaście procent rocznie.
Artykuł ten składa się z części:
Wydanie: Murator 12/2012