Pompa jest potrzebna wszędzie tam, gdzie nie ma wodociągu i wodę trzeba pobierać z indywidualnego ujęcia. Odpowiedni model przyda się także do podlewania ogrodu wodą z oczka wodnego, inny - do osuszania zalanej piwnicy.
Mieszkańcy miast i terenów pozamiejskich wyposażonych w sieć wodociągową zwykle nie zastanawiają się nad tym, skąd w ich kranach bierze się woda. W domach czy na działkach rekreacyjnych położonych z dala od wodociągu źródłem wody użytkowej jest zazwyczaj studnia, a wody do podlewania ogrodu - często naturalny zbiornik (staw, oczko wodne).
Na korzystanie ze studni decydują się czasem również właściciele domów podłączonych do wodociągu – studnię wykorzystują wtedy głównie jako źródło wody do podlewania ogrodu. Mogą dzięki temu obniżyć rachunki za wodę pobieraną z wodociągu i zazwyczaj także za ścieki, których ilość jest ustalana przez przedsiębiorstwa wodociągowe na podstawie zużycia wody (zwykle w stosunku 1:1). Jeżeli wodą z wodociągu podlewa się rośliny, płaci się za nią dwukrotnie – raz jak za wodę i - mimo że wsiąka w ziemię - drugi raz jak za ściek.
Kiedy podlewa się ogród ...
W artykule znajdziesz:
- rodzaje pomp ręcznych
- nowoczesne pompy elektryczne
- co to jest zestaw hydroforowy
- ogrodowe pompy powierzchniowe
- jakie zabezpieczenia znajdziemy w pompach
- pompy zanurzeniowe, do wody brudnej i do oczka wodnego
- jak działają pompy głębinowe
- charakterystyka i dobór pompy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych