Sprytny dom
Czyli dom sterowany automatycznie
Coraz chętniej wyposażamy domy w systemy, dzięki którym sterowanie znajdującymi się w nich instalacjami i urządzeniami może się odbywać zgodnie z naszym życzeniem, ale bez naszego udziału, czyli automatycznie, albo - jak kto woli – inteligentnie.
System domu inteligentnego to sieć połączonych urządzeń. Pozwala ona kontrolować ogrzewanie, oświetlenie, zdalnie otwierać i zamykać okna, monitorować system zabezpieczający posesję oraz sterować pracą odbiorników elektrycznych.
Instalacja może być mniej lub bardziej złożona. Z im większej liczby elementów się składa, tym większy mamy wpływ na bezpieczeństwo i komfort domowników. Zastosowanie urządzeń sterowanych elektrycznie sprawia, że budynek częściowo „myśli za nas”.
System domu inteligentnego można skomponować samodzielnie. Można też skorzystać z gotowych zestawów składających się na przykład z żarówek LED i gniazdek sterowanych za pośrednictwem wi-fi, czujników temperatury, wilgotności i oświetlenia oraz stacji centralnej sterującej wszystkimi komponentami. Gdy zechcemy mieć też zestaw do monitoringu posesji, w jego skład wejdą centralka, kamery IP, czujniki ruchu oraz otwarcia drzwi i okien.
Głównym elementem sterującym domu inteligentnego jest zazwyczaj centralka. Łączy wszystkie elementy w sieć, co pozwala kontrolować ich ...
W artykule znajdziesz:
- sposoby sterowania instalacjami i urządzeniami w smart-domu
- dostępne urządzenia i aplikacje wykorzystywane do sterowania
- korzyści wynikające ze zautomatyzowania domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych