Wybieraj najlepsze

Rekuperator i przewody wentylacyjne

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Na instalowany w domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła składają się główne urządzenie do rekuperacji oraz przewody, którymi jest rozprowadzane powietrze. Ponieważ są różne możliwości wykonania instalacji, warto się zastanowić nad wyborem optymalnego rozwiązania.

Obecnie budowane domy są coraz cieplejsze i szczelniejsze, co sprawia, że coraz większy sens ma instalowanie w nich systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Tym bardziej że oprócz zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło wentylacja mechaniczna ma także inne zalety – zapewnia kontrolę nad ilością wymienianego powietrza, umożliwia jego oczyszczanie, ogrzewanie i chłodzenie. Wynika z tego komfort, jakiego nie uzyska się w domu z wentylacją naturalną.

Wątpliwości inwestorów, którzy zastanawiają się nad tym rozwiązaniem, dotyczą zwykle kosztów, a te są związane nie tylko z zakupem rekuperatora, ale i wykonaniem całej instalacji. Z pewnością są one mniejsze, jeżeli już na etapie projektowania domu ustali się miejsce na centralę wentylacyjną i zastąpi kominy z kanałami wentylacyjnymi przewodami wentylacji mechanicznej. W takim wypadku koszt wykonania systemu nie powinien nikogo przerazić.

Trudności i związane z nimi większe wydatki pojawiają się częściej, gdy ...

Rekuperator i przewody wentylacyjne

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem nie tylko przyczynia się do oszczędności energii, ale też zapewnia komfort wynikający z tego, że do pomieszczeń trafia zawsze niezbędna ilość powietrza, które jest oczyszczone z pyłu i wstępnie podgrzane

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • Czym się od siebie różnią rekuperatory
  • Ile energii można dzięki nim oszczędzić w zależności od klasy efektywności energetycznej
  • W jaki sposób wykonać instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • Ile kosztuje instalacja wentylacyjna z kanałów blaszanych, a ile z rur elastycznych w systemie rozdzielaczowym
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2018 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR