Rekuperator i przewody wentylacyjne
Na instalowany w domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła składają się główne urządzenie do rekuperacji oraz przewody, którymi jest rozprowadzane powietrze. Ponieważ są różne możliwości wykonania instalacji, warto się zastanowić nad wyborem optymalnego rozwiązania.
Obecnie budowane domy są coraz cieplejsze i szczelniejsze, co sprawia, że coraz większy sens ma instalowanie w nich systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Tym bardziej że oprócz zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło wentylacja mechaniczna ma także inne zalety – zapewnia kontrolę nad ilością wymienianego powietrza, umożliwia jego oczyszczanie, ogrzewanie i chłodzenie. Wynika z tego komfort, jakiego nie uzyska się w domu z wentylacją naturalną.
Wątpliwości inwestorów, którzy zastanawiają się nad tym rozwiązaniem, dotyczą zwykle kosztów, a te są związane nie tylko z zakupem rekuperatora, ale i wykonaniem całej instalacji. Z pewnością są one mniejsze, jeżeli już na etapie projektowania domu ustali się miejsce na centralę wentylacyjną i zastąpi kominy z kanałami wentylacyjnymi przewodami wentylacji mechanicznej. W takim wypadku koszt wykonania systemu nie powinien nikogo przerazić.
Trudności i związane z nimi większe wydatki pojawiają się częściej, gdy ...
W artykule znajdziesz:
- Czym się od siebie różnią rekuperatory
- Ile energii można dzięki nim oszczędzić w zależności od klasy efektywności energetycznej
- W jaki sposób wykonać instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- Ile kosztuje instalacja wentylacyjna z kanałów blaszanych, a ile z rur elastycznych w systemie rozdzielaczowym
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych