Powietrze w instalacji grzewczej
Do prawidłowo wykonanej i poprawnie eksploatowanej instalacji c.o. nie powinno wnikać powietrze. A gdy się tam już dostanie, musi być szybko i sprawnie usunięte.
Nośnikiem ciepła w instalacjach grzewczych mogą być woda lub powietrze, lecz każde z nich osobno. Gdy pewna ilość powietrza pojawia się w instalacji wodnej, oznacza to wyłącznie problemy: zapowietrzanie grzejników, mniejszą wydajność pomp, głośną pracę systemu i przyspieszoną korozję elementów.
Instalacja grzewcza, w której źródłem ciepła jest urządzenie opalane paliwem stałym (kocioł, kominek z płaszczem wodnym), musi być otwarta. W najwyższym punkcie takiej instalacji znajduje się otwarte naczynie wzbiorcze, w którym woda instalacyjna ma bezpośredni kontakt z powietrzem atmosferycznym. Jego wnikanie do instalacji jest więc stosunkowo łatwe.
Nowoczesne systemy grzewcze są zazwyczaj zamknięte i powietrze teoretycznie nie ma do nich dostępu. Nie da się jednak w 100% uniknąć jego wnikania do wnętrza instalacji. Wystarczą do tego nawet mikroskopijne nieszczelności lub uzupełnianie niewielkich ubytków wody instalacyjnej, w której jest zawsze rozpuszczona pewna ilość powietrza i innych ...
W artykule znajdziesz:
- główne oznaki zapowietrzenia instalacji
- informacje o miejscach narażonych na wnikanie powietrza do instalacji
- zasady skutecznego usuwania powietrza
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych