Pompa ciepła w starym domu? Kto mówi, że nie ogrzeje?!
Aż 60% domów w Polsce ma więcej niż 40 lat, a źródłem ciepła w nich wciąż jest najczęściej kocioł na węgiel. Czy stare domy mogą być ogrzewane pompą ciepła? Oczywiście, że tak! Są jednak pewne warunki, których spełnienie decyduje o tym, że w domu jest nie tylko ciepło, ale i tanio; przynajmniej nie drożej niż za czasów palenia węglem.
Pompa ciepła i stary dom sprzed epoki wełny i styropianu? Wątpliwości nie ma. Pompa ciepła ogrzeje każdy dom. To urządzenia dopracowane technicznie i bardzo efektywne. Są pompy ciepła nisko-, średnio- i wysokotemperaturowe. Te ostatnie, najczęściej monoblokowe na propan, mogą dostarczać czynnik grzewczy o temperaturze 75-80°C, a nawet wyższej. Można więc teoretycznie wstawić pompę ciepła nawet do domu, w którym firanki falują przy nieszczelnych oknach, a jeszcze poprzedniej zimy kocioł węglowy gotował wodę w grzejnikach. Będzie ciepło… do pierwszego rachunku za energię elektryczną, bo ten na pewno zmrozi właściciela domu. Za ogrzewanie nieocieplonego starego domu trzeba płacić wysokie rachunki.
Przed właścicielem wiekowego budynku stoi więc ważne i racjonalne wyzwanie: jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło? Nie 80°C w grzejnikach, ale maksymalnie 55, a najlepiej mniej niż 40°C. – Nie jest dziś sztuką dobrać pompę ciepła ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czy pompa ciepła sprawdzi się w starym domu
- omówienie, jakie problemy może sprawić stara instalacja i na co zwrócić uwagę przy modernizacji domu
- wyjaśnienie, dlaczego warto zrobić audyt
- 5 relacji z modernizowanych domów, w których zamontowano pompy ciepła
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych