Jak rozdzielić oraz rozliczać wodę i energię elektryczną?
Podział domu
Po podziale domu instalacje wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone oraz opomiarowane w taki sposób, aby media docierały bez przeszkód do obu mieszkań, a opłaty za ich zużycie mogły być naliczane precyzyjnie i nie powodowały konfliktów między właścicielami.
Żeby po podziale domu jego wyodrębniona część mogła funkcjonować jako osobne, pełnowartościowe mieszkanie, należy w niej urządzić łazienkę (i ewentualnie WC) oraz kuchnię. Zazwyczaj konieczne są do tego przebudowa i/lub rozbudowa istniejącej instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej.
Wspólny licznik i wodomierz
Jeśli wydzielone mieszkanie będzie przeznaczone dla członków rodziny, na przykład dzieci albo rodziców, licznik energii elektrycznej oraz wodomierz mogą pozostać wspólne, o ile tylko moc przyłączeniowa i zabezpieczenia oraz średnica przewodu doprowadzającego wodę z sieci będą wystarczające do pokrycia zwiększonego zapotrzebowania. W takiej sytuacji mimo podzielenia domu nadal będziemy otrzymywać jeden rachunek za energię elektryczną oraz wodę i ewentualnie dzielić się kosztami na zasadach, które sami wspólnie ustalimy. Ze względu na konieczność podłączenia dodatkowych obwodów elektrycznych może być natomiast potrzebna nowa, większa tablica bezpiecznikowa.
W artykule znajdziesz:
- wskazówki, w jaki spsób rozdielić instalacje wodną i elektryczną po podziale domu oraz jak sprawiedliwie dzielić się kosztami zużycia wody i prądu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych