Jak kupować centralny odkurzacz

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Kiedy kupimy tradycyjny odkurzacz, zaraz po powrocie do domu możemy zrobić z niego użytek. O kupnie centralnego najlepiej myśleć, gdy dom nie jest jeszcze gotowy i można wygodnie ułożyć instalację konieczną do funkcjonowania odkurzacza. Reszta wygląda podobnie – wybieramy moc, sposób filtrowania i akcesoria.

Inwestycję w centralne odkurzanie można podzielić na dwa etapy. Projekt i rozprowadzenie przewodów oraz zamontowanie gniazd ssących powinny być wykonane podczas budowy lub remontu domu, natomiast jednostkę centralną oraz pozostałe elementy systemu (wąż ssący, szczotki, ssawki i inne akcesoria) można kupić w dowolnym momencie, na przykład kiedy już się w nim zamieszka.

Jednostka centralna

Moc odkurzacza powinna być odpowiednia do rozległości i stopnia skomplikowania instalacji centralnego odkurzania. Im więcej będzie w niej rozgałęzień i zakrętów, tym większe będą opory przepływu powietrza i tym większa jednostka będzie potrzebna, żeby je pokonać. Jeśli kupimy odkurzacz zbyt słaby, sprzątanie nie będzie dokładne, a grubsze zanieczyszczenia będą się zatrzymywać w załamaniach rur. Jeżeli za mocny – ssawki będą się przysysać do dywanów lub innych elementów wyposażenia. Odkurzacz o większej mocy będzie też droższy.

Dokładnie, wygodnie i bez hałasu – tak wygląda sprzątanie odkurzaczem centralnym

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tym, jakie cechy powinna mieć dobra jednostka centralna odkurzacza i jak ją dobrać.

Dowiesz się, jakie typy gniazd masz do wyboru oraz jakich akcesoriów będziesz potrzebować. Poznasz opinie sześciu uzytkowników.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2014 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU