Jak działa wentylacja

Tomasz Trusewicz
Tomasz Trusewicz

Powietrze w pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu. By zanieczyszczenia usuwać, w budynku musi być sprawna wentylacja.

Wentylacja powinna działać w sposób ciągły, przewidywalny, bez zakłóceń i z niezbędną wydajnością założoną przez projektanta. Świeże powietrze zewnętrzne powinno w zaplanowany sposób napływać do pomieszczeń, a następnie – przepływając przez nie – asymilować zanieczy­szczenia i opuszczać budynek kanałami wentylacyjnymi. Wentylacja ma zapewnić właściwe warunki higieniczne osobom przebywającym w budynku. Powietrze doprowadzane do pomieszczeń dzięki wentylacji jest także niezbędne do procesów spalania w kuchenkach, podgrzewaczach wody, piecach i kotłach c.o.

Świeże, zewnętrzne powietrze doprowadza się zawsze do pomieszczeń najmniej zanieczyszczonych, a więc do pokoi. Powietrze, przepływając przez mieszkanie, przedostaje się w kierunku pomieszczeń o największym stężeniu zanieczyszczeń, a więc kuchni, łazienki, toalet. Tam też powinny się znajdować kanały wentylacyjne, przez które powietrze wydostaje się z mieszkania.

Tabela - jak działa wentylacja
Fot.redakcja

W artykule znajdziesz:

  • Informacje o systemach wentylacji
  • Jak usuwać i doprowadzać powietrze
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Dobra wentylacja 10/2019 Tekst Tomasz Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU