Dom niezależny od mediów

Robert Kaliszak
Robert Kaliszak

Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać z dala od „cywilizacji”, żeby zaopatrzyć go w potrzebne media, trzeba sobie zadać więcej trudu. Ten wysiłek zwykle się jednak opłaca.

Dom autonomiczny.jpeg

Wybudowanie domu na działce bez dostępu do mediów może być sporym wyzwaniem. Za to dzięki rozwiązaniom autonomicznym koszty eksploatacji są niewielkie

fot. Robert Kaliszak

Kiedy decydujemy się na zakup działki w miejscach cichych i urokliwych, z dala od miejskiego tłoku, często rezygnujemy z dojazdu drogą utwardzoną i nie dostrzegamy braku podstawowych mediów. Zauroczeni przyrodą, będącą niekwestionowaną zaletą działek pozamiejskich, ignorujemy ich wady, głównie z braku świadomości.

To bardzo nierozsądne. Jeśli na działce zamierzamy wybudować dom, nawet jej wyjątkowa uroda nie powinna nas powstrzymać przed upewnieniem się, czy możliwe jest doprowadzenie do niej najistotniejszych mediów, przede wszystkim energii elektrycznej i wody.

W artykule znajdziesz:

prezentację rozwiązań instalacyjnych w domu wybudowanym na działce bez dostępu do wodociągu, sieci kanalizacyjnej i sieci gazowej

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2019 Tekst i zdjęcia Robert Kaliszak