Dom na ciepłym fundamencie

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

Posadowienie domu na płycie fundamentowej jest wygodne, a w niektórych sytuacjach konieczne. Jest też okazją do zastosowania szczególnego rodzaju systemu grzewczego nazywanego potocznie grzejącym fundamentem.

Fundamentowa płyta grzewcza ma grubość 20 cm, a kanały powietrzne układa się w połowie jej grubości. Aby przed pokryciem betonem utrzymywały się na właściwej wysokości, podpiera się je podkładkami ze styropianu. Przed przesunięciem zabezpieczają je odpowiednio wygięte pręty.

Instalacje grzewcze, w których grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi lub jej znaczna część, są chętnie stosowane, zwłaszcza w nowo budowanych domach. Są cenione przez inwestorów (przyszłych użytkowników) za korzystny rozkład temperatury, niewidoczne elementy grzejne i możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie dzięki utrzymywaniu w pomieszczeniach nieco niższej temperatury bez straty dla komfortu. Zwykle jednak są to systemy w postaci rur z ciepłą wodą albo kabli lub mat elektrycznych układanych w warstwach podłogi, czyli tak zwane wodne bądź elektryczne ogrzewanie podłogowe.

W grzejącym fundamencie nośnikiem ciepła jest powietrze nagrzane do temperatury 28oC. Przewody, którymi jest transportowane, muszą mieć znacznie większą średnicę niż rury z wodą czy tym bardziej kable, więc układa się je bezpośrednio w płycie fundamentowej, a nie w warstwie wylewki na jej powierzchni, tak jak wodną czy elektryczną podłogówkę.

Grzejący fundament dobry do domów

  • Parterowych. Przewody transportujące ciepłe powietrze są zatopione w płycie fundamentowej, więc najłatwiej ogrzać za ich pomocą pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio na niej.
  • Bez dostępu do gazu. Wygodnym źródłem ciepła dla systemu są nagrzewnice elektryczne, które dzięki dużej akumulacyjności i bezwładności układu mogą pobierać prąd w tak zwanej drugiej taryfie, kiedy jest tańszy.
  • Niedużych i tanich w budowie. Jeśli do ogrzewania zastosuje się agregaty elektryczne, nie będą potrzebne przyłącze i kotłownia, których koszt stanowi niekiedy znaczny udział w całkowitych kosztach budowy takiego domu.
Dom na ciepłym fundamencie

Kiedy poziom wód gruntowych na działce jest wysoki, dobrym rozwiązaniem jest budowa płyty fundamentowej. Połączenie konstrukcji płyty z podłogowym systemem grzewczym w postaci zatopionych w niej przewodów z ciepłym powietrzem dodatkowo zabezpieczy budynek przed wilgocią oraz zapewni stabilną temperaturę i komfort cieplny

fot. LEGALETT

W artykule znajdziesz:

  • cechy ogrzewania płaszczyznowego
  • zasady budowy i działania grzejącego fundamentu
  • zalety i ograniczenia systemu
  • zasady współpracy ogrzewania w płycie fundamentowej z kominkiem
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2016 Tekst Marcin Dąbrowski
warto przeczytać