Czy wiesz, że...
...na terenach objętych siecią kanalizacyjną nie można wybudować przydomowej oczyszczalni ścieków
Jeżeli sieć przebiega w pobliżu działki, inwestor ma obowiązek przyłączenia domu do niej, chyba że wybudował oczyszczalnię przed powstaniem kanalizacji. Z kolei na obszarach nieskanalizowanych możliwość budowy oczyszczalni zależy od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a gdy takiego planu nie ma, od lokalnych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Na wykonanie przydomowej oczyszczalni o wydajności do 7,5 m3/dobę (wystarczającej dla większości indywidualnych użytkowników) nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a gdy ilość oczyszczonych ścieków wprowadzanych do wód lub ziemi nie przekracza 5 m3/dobę, nie jest także potrzebne pozwolenie wodnoprawne. Budowę można rozpocząć po 30 dniach od zgłoszenia (jeżeli w tym czasie nie otrzyma się decyzji o sprzeciwie), ale nie później niż w ciągu dwóch lat od terminu określonego w zgłoszeniu.
...niezależnie od rodzaju wybranej oczyszczalni pierwszy etap oczyszczania ścieków zawsze odbywa się w osadniku wstępnym
Tu podczas powolnej fermentacji bez dostępu tlenu jest usuwane do 60% zanieczyszczeń. Część z nich rozkłada się do postaci substancji rozpuszczalnych w wodzie, część to nierozpuszczalne związki mineralne. Zanieczyszczenia cięższe od wody opadają na dno zbiornika i gromadzą się tam w postaci osadu, lżejsze – tworzą kożuch na powierzchni cieczy. Wstępnie oczyszczona ciecz przepływa lub jest przepompowywana do dalszej części oczyszczalni. Resztki mogących się w niej znajdować zawiesin są zatrzymywane przez filtr zamontowany na wylocie z osadnika.
Osadnik wstępny powinien być zakopany niedaleko domu, aby docierające do niego ścieki były jeszcze ciepłe, bo wtedy proces ich rozkładu jest bardziej intensywny. Musi być dobrze odpowietrzany. Gdy oczyszczalnia ma zastąpić używane dotychczas szambo, jego zbiornik można wykorzystać na osadnik wstępny.
...mała działka albo niekorzystne warunki gruntowo-wodne nie wykluczają możliwości wybudowania oczyszczalni
Zwykle jednak nie da się w takich warunkach zastosować oczyszczalni z drenażem rozsączającym – stosunkowo taniej i zapewniającej wysoki stopień oczyszczania. Na działkach z gruntem o nieodpowiedniej przepuszczalności albo z wysokim poziomem wody gruntowej można niekiedy wykonać zabiegi poprawiające te warunki, na przykład grunt za słabo lub zbyt dobrze przepuszczalny wymienić na dobrze przepuszczalny albo zwiększyć odległość drenażu od wody gruntowej, układając go w kopcu filtracyjnym(nasypie). Jeśli to nie wystarczy lub działka jest mała, trzeba wybrać inne rozwiązanie, na przykład oczyszczalnię ze złożem biologicznym albo bioreaktor z osadem czynnym, które nie wymagają ani dużej powierzchni, ani niskiego poziomu wody gruntowej, ani dobrze przepuszczalnego gruntu.
...oczyszczalnia jest obiektem o charakterze proekologicznym, więc warto się starać o dofinansowanie jej budowy
Można na przykład ubiegać się o preferencyjny kredyt w Banku Ochrony Środowiska działającym wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz producentami oczyszczalni.
W gminach o rozproszonej zabudowie niemających sieci kanalizacyjnej i realizujących specjalne programy budowy przydomowych oczyszczalni ścieków jest też niekiedy szansa na środki z funduszy unijnych.
Zwykle jednak dotyczą one programów budowy wspólnych oczyszczalni dla kilkunastu czy kilkudziesięciu posesji na danym terenie. Informacji o dofinansowaniu należy szukać między innymi w urzędach gmin, urzędzie marszałkowskim, narodowym i wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz ośrodkach doradztwa rolniczego.
Wydanie: Murator 1/2013