Zero:e park
Doświadczenia niemieckie
Miasto Hanower od dziesięciu lat – niezależnie od zmian politycznych – konsekwentnie realizuje największy zespół mieszkaniowy o zerowej emisji CO2 w Europie.
Historia inwestycji zero:e park sięga 2003 r. Już wtedy władze miasta postanowiły przygotować w południowo-zachodniej części Hanoweru teren inwestycyjny pod osiedle domów jednorodzinnych. Przeznaczono go dla rodzin chcących wyprowadzić się z centrum miasta i zamieszkać we własnym domu. Ponieważ Hanower jest jednym z niemieckich miast liderów ochrony klimatu, zadecydowano, że planowane osiedle będzie nie tylko przyjaznym i atrakcyjnym środowiskiem dla mieszkańców, ale też osiągnie zerową emisję CO2.
Miasto zaprosiło do współpracy w tym przedsięwzięciu agencję nieruchomości landu Dolna Saksonia oraz prywatną firmę deweloperską Meravis. Struktura udziałów w projekcie rozkłada się więc w równych częściach na trzech inwestorów: miasto Hanower, land Dolna Saksonia oraz przedsiębiorstwo prywatne. Inwestorzy wykupili działki od siedmiu prywatnych właścicieli i scalili grunt. Aby zapobiec spekulacji, ceny gruntu zostały przed wykupem zamrożone przez nadanie mu statusu terenu rozwojowego.
W artykule znajdziesz:
- informacje na temat nowobudowanego osiedla domów w Hannowerze, które jest przykładem kompleksowego zaangażowania i współpracy władz, projektantów, właścicieli domów i producentów materiałów budowlanych w ideę stworzenia osiedla o minimalnej emisji CO2
- analizę rozwiazań urbanistycznych ułatwiających osiągnięcie tego celu
- przykłady rozwiązań finansowych zachęcających mieszkańców do uczestniczenia w tym projekcie
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych