Wylewka z wielkiej ciężarówki
Anhydrytowy podkład podłogowy maszynowo
Podkłady podłogowe z anhydrytu są bardzo popularne i chętnie układane zwłaszcza na instalacjach ogrzewania podłogowego. Od kilku lat można zamówić taka wylewkę z dostawą do domu i zapłacić tylko za tyle materiału, ile faktycznie zużyjemy.
Anhydryt to odmiana gipsu. Nie jest on jednak stosowany tak jak zwykły gips budowlany do produkcji gładzi, klejów lub płyt g-k. Jest natomiast głównym składnikiem wylewek podłogowych. Wylewki anhydrytowe mają wyjątkowe cechy, które odróżniają je od betonowych.
Przede wszystkim są samorozpływne i samopoziomujące, nawet przy warstwach grubości 8 cm. To znacznie przyspiesza i ułatwia wykańczanie nimi stropów albo podłóg na gruncie.
Są elastyczne, co czyni je produktem w sam raz na podłoża odkształcalne. W anhydrytowej masie brak porów powietrza. Ma on też wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, więc doskonale nadaje się na podłogi ogrzewane.
Trzecią istotną cechą podkładów z anhydrytu jest minimalny skurcz w procesie ich wiązania. Oznacza to, że gdy schną i wiążą, nie pojawiają się na nich rysy ani pęknięcia. Na małych powierzchniach nie trzeba więc wykonywać tak zwanych dylatacji pośrednich. Wystarczą dylatacje przy ...

Zamawiając gotową wylewkę, nie musimy martwić się, czy robotnicy dobrze ją przygotują, mieszając zaprawę z wodą. Będzie mieć dokładnie taką konsystencję, jaka jest potrzebna
fot. Mariusz BykowskiW artykule znajdziesz:
- informacje o maszynowej metodzie wykonywania podkładów podłogowych z anhydrytu
- fotorelację z układania takiego podkładu - krok po kroku

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Mariusz Bykowski