Podkłady na rozgrzewkę
Jaki jastrych na podłogówkę
Instalacja ogrzewania podłogowego nie wymaga zastosowania kaloryferów, ale musi mieć grzejnik. Jego funkcję pełni podkład podłogowy, przekazujący ciepło do pomieszczenia. Nie każdy się jednak do tego nadaje.
Podkłady robi się przede wszystkim na podłogach na gruncie i na stropach oddzielających poszczególne kondygnacje. Te grubowarstwowe nazywamy jastrychami. Powstają z zapraw cementowych lub anhydrytowych, a czasem ze specjalnych płyt – gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, cementowo-włóknowych lub drewnopochodnych. Niejednokrotnie bywają one dodatkowo wygładzane przez wykonanie na ich powierzchni cienkowarstwowej wylewki samopoziomującej.
Podkład, choć niezwykle istotny dla funkcjonowania podłogi, zawsze jest ukrywany pod deskami, panelami, płytkami, nie jest bowiem materiałem dekoracyjnym. Ma jednak wiele innych zalet: pozwala wyrównać krzywiznę stropu, tworzy stabilne podłoże na warstwie sprężystego materiału ociepleniowo-wygłuszającego, dociąża strop o lekkiej konstrukcji, a także jest zdolny pobierać ciepło z instalacji grzewczej i równomiernie przekazywać je do pomieszczenia.
W artykule znajdziesz:
- Odpowiedź na pytanie, jakie cechy powinien miec podkład na podłoże ogrzewane
- Prezentację mineralnych podkładów nadających się na podłogówkę
- Informacje o suchych jastrychach na podłoża ogrzewane
- Wyjaśnienie, jak wygrzewać podkład
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych