Umowa dostawy i montażu
Zamawiamy stolarkę okienną i drzwiową oraz instalacje
W praktyce powszechnie się przyjęło, że – z uwagi na kwestie podatkowe – konsumenci nie kupują okien, drzwi i instalacji jako towar, lecz nabywają usługę polegającą na ich dostawie i zamontowaniu. Jakie są skutki umów z dostawcami takich usług?
Zawierając umowę o dostawę i montaż okien, drzwi lub instalacji, stajemy się stroną tej umowy, a tym samym podmiotem wynikających z niej praw i obowiązków. Wszystko jest jasne, dopóki relacja z naszym kontrahentem przebiega bezkonfliktowo. Strony realizują postanowienia umowy zgodnie ze swoją wolą, w związku z czym nikomu nie zależy na ich szczegółowej interpretacji. Problem pojawia się oczywiście w sytuacji, gdy dojdzie do sporu. Wówczas każda ze stron zaczyna interpretować klauzule umowne inaczej, w najbardziej korzystny dla siebie sposób. Jeśli nie uda rozwiązać się konfliktu polubownie, konieczne będzie wystąpienie do sądu powszechnego, który w takiej sytuacji jako kluczowe uzna określenie rodzaju umowy łączącej nas z kontrahentem.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czy z dostawcą okien lub instalacji łączy nas umowa o dzieło, czy też umowa o roboty budowlane, oraz jakie to ma znaczenie praktyczne
- listę praw i obowiązków stron umowy o dostawę i montaż
- podpowiedź, co zapisać w umowie dostawy i montażu
- omówienie roszczeń przysługujących inwestorowi w ramach rękojmi za wady i gwarancji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych