Ważne wybory

Szybka decyzja

Dachówki czy blacha?

Radosław Murat
Radosław Murat

Przed nami szczegółowa analiza parametrów, zalet oraz wad dachówek i pokryć ze stalowej blachy powlekanej. Zanim jednak do niej przejdziemy, proponujemy szybkie porównanie, które od razu może przesądzić o ostatecznym wyborze.

Wybierz blachodachówkę lub panele blaszane, jeśli...
Więźba nie jest mocna

Blacha o powierzchni 1 m2 blachy grubości 0,5 mm waży około 5 kg. To tyle, co półtorej dachówki zakładkowej, a tych na 1 m2 potrzeba minimum dziesięć. Jak widać, różnica w ciężarze pokrycia jest znaczna. Czy ma to znaczenie dla inwestora? Przecież projekt więźby dachowej jest zawsze opracowany pod kątem konkretnego pokrycia. Ciężar liczy się przede wszystkim w razie remontu dachu. Gdy wymieniamy pokrycie i nie wiemy, jaką nośność ma stara więźba, raczej nie decydujmy się na wykończenie połaci dachówkami (chyba że mamy pozytywną opinię konstruktora). Blacha będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Trudno się natomiast zgodzić z opinią, że zamieniając dachówkę na blachę, można zrobić więźbę z elementów o mniejszych przekrojach. Owszem, pod blachę wystarczą krokwie wysokości 14 cm. Musimy jednak pamiętać, że należy umieścić między nimi ocieplenie grubości minimum 20 cm. Przy krokwiach wysokości 14 cm trzeba będzie od strony poddasza dołożyć kolejną warstwę wełny. Wówczas to, co zaoszczędziliśmy na krokwiach, wydamy na łaty drewniane do budowy dodatkowej konstrukcji. Więźba o mniejszych przekrojach będzie opłacalna, gdy nie zamierzamy ocieplać połaci.

W artykule znajdziesz:

  • popowiedź, czy na dach o skomplikowanej bryle lepiej kłaść dachówkę, czy blachę
  • radę, jak dobrać pokrycie do stylu budynku
  • wyjaśnienie, jaki wpływ na wybór pokrycia ma stan i nośność więźby dachowej
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2015 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU