Przy wyborze pokrycia oprócz wyglądu i ceny powinno liczyć się też to, czego nie widać gołym okiem, czyli parametry oraz właściwości.
Blacha i dachówki to najpopularniejsze rodzaje pokryć. Dachówki uchodzą za produkt luksusowy, zwłaszcza ceramiczne. Betonowe, powstające z mieszanki piasku, cementu, wody i barwników, mają opinię mniej szlachetnych, mimo że wyglądają bardzo podobnie. Wśród blach stalowych króluje blachodachówka, czyli blaszana imitacja pokrycia z dachówki. Jej parametry zależą od jej grubości, kształtu, grubości warstwy ocynku oraz jakości i grubości powłoki ochronno-dekoracyjnej. Spotkamy więc w tym gronie zarówno maluchy, jak i mercedesy. Ostatnio modne stały się panele blaszane. To długie elementy układane jeden obok drugiego prostopadle do okapu dachu. Łączy się je na zatrzaski, które wyglądają jak rąbki stojące charakterystyczne dla klasycznych pokryć z blachy płaskiej.
W artykule znajdziesz:
- rozstrzygnięcie dylematu, czy trwalsze jest pokrycie z dachówek, czy z blachy dachowej
- odpowiedź na pytanie, które z obu pokryć jest łatwiejsze w naprawie i konserwacji
- wyjaśnienie, czy pokrycie ma wpływ na komfort akustyczny na poddaszu
- porównanie pokrycia z dachówek i z blachy pod względem takich cech jak odporność na uszkodzenia, szczelność, ciężar, akululacyjność i izolacyjność cieplna
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych