Sucho pod oknami

Montaż parapetów zewnętrznych

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Parapety zewnętrzne powinny być trwałe, stabilne i szczelnie osadzone. Woda opadowa nie może dostać się pod okno, w warstwy muru lub ocieplenia. Jak je dobrze zamocować?

Parapety można zamontować jednocześnie z ociepleniem ścian. To ułatwia dokładne dosunięcie płyt styropianu do ich boków. Zwykle jednak na budowach przygotowane do montażu parapety mocuje się przed wykonaniem dekoracyjnej warstwy tynku cienkowarstwowego.

Podczas tynkowania są osłaniane folią budowlaną. Niektóre mają fabryczną folię, więc nie należy jej zdejmować, dopóki nie skończy się prac tynkarskich.

Podokienniki mogą być zrobione z różnych materiałów. Najpopularniejsze są profile gięte z blachy stalowej albo aluminiowej powlekanej powłokami ochronnymi.

Jeśli dom kryjemy blachą lub blachodachówką, ekipa dekarzy może przygotować parapety wykonane z blachy płaskiej z tego samego materiału. Popularne są też parapety z materiału kompozytowego, na przykład drewna połączonego z PCW.

Parapety powinny być szczelnie połączone z ościeżnicą okna i ościeżem, żeby w czasie deszczu woda spłynęła po oknie i tynku na parapet, a potem dalej na ziemię, a nie pod okno.

Sucho pod oknami

Dobrze wykonane podokienniki chronią elewację przed zabrudzeniem przez wodę deszczową

fot. Piotr Mastalerz, projekt: Cube Design

W artykule znajdziesz:

  • zasady montażu parapetu zewnętrznego w ścianie z ociepleniem - różne sposoby
  • podpowiedź, jaka powinna być długość parapetu
  • ostrzeżenie przed typowymi błędami w montażu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2018 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA