Sucho pod oknami
Montaż parapetów zewnętrznych
Parapety zewnętrzne powinny być trwałe, stabilne i szczelnie osadzone. Woda opadowa nie może dostać się pod okno, w warstwy muru lub ocieplenia. Jak je dobrze zamocować?
Parapety można zamontować jednocześnie z ociepleniem ścian. To ułatwia dokładne dosunięcie płyt styropianu do ich boków. Zwykle jednak na budowach przygotowane do montażu parapety mocuje się przed wykonaniem dekoracyjnej warstwy tynku cienkowarstwowego.
Podczas tynkowania są osłaniane folią budowlaną. Niektóre mają fabryczną folię, więc nie należy jej zdejmować, dopóki nie skończy się prac tynkarskich.
Podokienniki mogą być zrobione z różnych materiałów. Najpopularniejsze są profile gięte z blachy stalowej albo aluminiowej powlekanej powłokami ochronnymi.
Jeśli dom kryjemy blachą lub blachodachówką, ekipa dekarzy może przygotować parapety wykonane z blachy płaskiej z tego samego materiału. Popularne są też parapety z materiału kompozytowego, na przykład drewna połączonego z PCW.
Parapety powinny być szczelnie połączone z ościeżnicą okna i ościeżem, żeby w czasie deszczu woda spłynęła po oknie i tynku na parapet, a potem dalej na ziemię, a nie pod okno.
W artykule znajdziesz:
- zasady montażu parapetu zewnętrznego w ścianie z ociepleniem - różne sposoby
- podpowiedź, jaka powinna być długość parapetu
- ostrzeżenie przed typowymi błędami w montażu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych