Sposób i czas wykonania
Schody żelbetowe czy drewniane?
Schody żelbetowe i drewniane wykonuje się w zupełnie innych technologiach. Przed podjęciem decyzji sprawdźmy więc, jakich prac wymaga ich budowa i ile czasu trzeba na nią przeznaczyć.
Co jest w projekcie
Podstawowe informacje dotyczące schodów znajdziemy w projekcie domu. Odczytamy z niego, gdzie będą zlokalizowane, jaki powinny mieć układ, długość, wysokość i szerokość. Gdy zamawiamy projekt indywidualny, o materiale i kształcie schodów decydujemy wspólnie z architektem. Kiedy kupujemy projekt gotowy, rodzaj schodów jest z góry narzucony. Zazwyczaj jednak zastąpienie żelbetowych drewnianymi jest łatwe. Co innego, gdy chcemy schody drewniane zastąpić żelbetowymi. W takiej sytuacji będzie konieczna adaptacja projektu, bo trzeba opracować sposób ich posadowienia i zbrojenie konstrukcyjne.
W gotowych projektach domów jednorodzinnych zwykle są dokładnie rozrysowane schody żelbetowe. Rzadziej architekt proponuje schody drewniane – zazwyczaj wtedy, gdy zaprojektował też drewniany strop. Nierzadko w dokumentacji brak ich dokładnych rysunków. Budowlańcy robią wtedy masywne schody żelbetowe, tak jak w innych domach, nie żałując zbrojenia, aby przypadkiem się nie okazało, że nie mają one niezbędnej nośności ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o tym, jak powstaja schody z betonu
- podpowiedź, z jakiego drewna najlepiej zrobić schody drewniane
- wskazówkę, gdzie zamawiać schody drewniane
- zestawienie materiałów do wykańczania schodów żelbetowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych