Nie tylko materiał i kształt, ale również sposób mocowania balustrady wpływa na wygląd schodów.
Balustrada jest narażona na obciążenia dynamiczne. Chwyta się ją energicznie podczas poślizgnięcia, dzieci często wieszają się na niej albo trzymają się jej kurczowo, wspinając na stopnie od zewnętrznej strony. Poza ryzykiem zarwania groźne jest też uszkodzenie poszczególnych elementów – ich wygięcie czy pęknięcie. Podstawowe znaczenie dla stabilności balustrady mają słupki. Odpowiednio wzmocnione mają za zadanie bezpiecznie przenieść obciążenia na konstrukcję schodów, a także usztywnić balustradę na tyle, żeby nie powyginała się wskutek działających na nią sił.
Zazwyczaj słupki rozmieszcza się co 90-120 cm lub co trzeci-czwarty stopień. Czasami słupki kotwi się do każdego albo co drugiego stopnia, ale bywa też tak, że balustrada jest zamocowana tylko na górze i na dole biegu.
Samo wypełnienie przestrzeni między słupkami, czyli element będący przęsłem, nie ma znaczenia konstrukcyjnego. Musi być jednak stabilnie umocowane.
W artykule znajdziesz:
- informacje, w jaki sposób mocować balustradę, by nie zawężać biegu schodów – z góry czy z boku
- sposoby punktowego mocowania słupków balustrady na stopniach i do boku biegu schodów – bezpośrednio przez słupek lub przez podstawę mocującą
- wskazówki do prawidłowego doboru łączników montażowych (kotew rozporowych i chemicznych) i odpowiedniego przygotowania otworów.
Dowiesz się też, w jaki sposób rozplanować balustradę i punkty mocowania, by całość była trwała i estetyczna.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych