Ściany zewnętrzne
Ocieplenie ścian to bardzo ważny etap termomodernizacji. Ceny energii wciąż rosną i aby nie przepłacać za opał, konieczna jest odpowiednia izolacja tych przegród.
Najczęstsze pytanie, które zadają inwestorzy szykujący się do termorenowacji, to: ile ocieplenia zastosować. Nie da się jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Rodzaj i grubość materiału termoizolacyjnego zależą od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się materiał, z jakiego zbudowano ściany. Może to być na przykład mur z dawnych bloczków gazobetonowych czy z tradycyjnych pustaków ceramicznych. Trzeba sprawdzić, jaki jest współczynnik przenikania ciepła U przez taką przegrodę. Im jego wartość wyższa, tym gorzej. Druga kwestia to rodzaj zastosowanego materiału ociepleniowego. Od wartości jego współczynnika λ zależy grubość warstwy termoizolacyjnej. Im niższa lambda, tym cieńsza może być izolacja.
Z grubością izolacji nie wolno też przesadzić. Nietrudno bowiem przekroczyć granicę opłacalności takiej inwestycji.
Ustalenie grubości izolacji nie jest łatwe i warto się zdać w tej kwestii na specjalistów zajmujących się audytem energetycznym. Pozwoli to uniknąć błędów polegających na zastosowaniu niewystarczającej ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych