Ogrzewany czy nie?
Z wygodnym garażem
To zależy przede wszystkim od tego, co będziemy przechowywać w garażu i jak jest on połączony z domem.
Garaż nie musi być ogrzewany. I tak zimą będzie w nim znacznie cieplej niż na zewnątrz. Nawet w garażu wolno stojącym, w którym każda z przegród ma kontakt z mroźnym powietrzem, temperatura spadnie poniżej zera dopiero wtedy, gdy przez dłuższy czas będą się utrzymywały kilkunastostopniowe mrozy.
Dla samochodu jest lepiej, jeśli nie jest poddawany ciągłym zmianom temperatury, zwłaszcza gdy są to przejścia przez 0oC (czyli zamarzanie i rozmarzanie).
Jeżeli jednak chcemy ogrzewać garaż, zadbajmy o to, aby ciepło jak najwolniej wydostawało się na zewnątrz.
Komfortowa temperatura
Jeśli garaż jest w bryle domu lub przylega do niego i łączą je drzwi, warto zimą utrzymywać w nim temperaturę dodatnią. Będzie to korzystne także wtedy, gdy garaż pełni dodatkowe funkcje – składuje się w nim kosiarkę lub meble ogrodowe, wygospodarowało się minispiżarnię bądź w pobliżu okna przechowuje rośliny, które nie mogłyby przezimować w ogrodzie. Dodatnia temperatura musi panować także wtedy, gdy do garażu jest doprowadzona woda, a nie chcemy na zimę odcinać dopływu wody do kranu. Nie zawsze jednak wymaga to zainstalowania grzejnika włączonego do instalacji c.o. W największe mrozy można utrzymać odpowiednią temperaturę, podłączając okresowo grzejnik elektryczny z termostatem. Ze względów ekonomicznych zakłada się, że w sezonie grzewczym temperatura w garażu nie powinna przekraczać 8oC.
Jeżeli do garażu jest doprowadzone c.o., znajdujący się w nim grzejnik powinien mieć odpowiednio ustawiony termostat. Dzięki temu ma chłodną powierzchnią i włącza się dość rzadko. Powinien być umieszczony z dala od bramy, aby gdy jest otwarta w mroźne dni, nie doszło do zamarznięcia wody w instalacji.
Kiedy garaż jest osobnym budynkiem, zazwyczaj się go nie ogrzewa. Chyba że w tym samym budynku znajduje się pracownia, pomieszczenie rekreacyjne lub gościnne, do których doprowadza się c.o.
Nie wychładzać pomieszczeń mieszkalnych
Z powodu różnicy temperatury między zimnym garażem a ogrzewanymi pomieszczeniami trzeba ocieplić dzielące je przegrody – ściany i strop. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła z ogrzewanego wnętrza. Izolacja termiczna powinna się znaleźć po zimniejszej stronie przegrody, czyli od strony garażu.
Jeżeli garaż nie jest ogrzewany, wówczas przegrody te wymagają grubszego ocieplenia. Współczynnik UC dla ścian musi osiągnąć wartość nie większą niż 0,3, a dla stropu – 0,25 W/(m2.K).
Nawet jeśli ogrzewamy garaż, to różnica temperatury po obu stronach przegrody dzielącej go od pomieszczeń ogrzewanych przekracza 8oC. Zatem zarówno ściana, jak i strop powinny mieć UC(max) = 1 W/(m2.K). Grubość układanej na nich warstwy ocieplenia może być mniejsza niż na ścianach zewnętrznych – zazwyczaj nie przekracza 10 cm. Ze względów przeciwpożarowych zaleca się stosowanie wełny mineralnej.
W artykule znajdziesz:
- podpowiedź, jaką temperaturę utrzymywać w garażu połączonym z domem
- sposoby odizolowania pomieszczeń przylegających do zimnego garażu
- wskazówki, jak dobrać bramę garażową do ogrzewanego garażu
- wyjaśnienie, kiedy nie trzeba ocieplać ścian garażu, ani instalować w nim ogrzewania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych