Ogrodzenia

Radosław Murat
Radosław Murat

Nie ma u nas zwyczaju pozostawiania posesji bez najmniejszego choćby płotu. Aby pomóc w wyborze ogrodzenia, podsuniemy zatem kilka koncepcji, omówimy ich wady i zalety oraz podzielimy się wskazówkami wykonawczymi. Przedstawimy też szacunkowe koszty popularnych modeli ogrodzeń.

1. Planuj

Jednym wystarczy zwykły parkan ze stalowej siatki, by tylko wytyczyć obrys działki, inni zechcą ukryć dobra za wysokim murem, większość jednak pragnie, by ogrodzenie stało się architektonicznym dopełnieniem domu i współgrało z nim stylistycznie.

Pierwsze, co powinniśmy przemyśleć, wybierając ogrodzenie, to jego funkcja. Czy ma być trudną do sforsowania barierą, czy jedynie znacznikiem wydzielającym nasz teren prywatny. Drugą kwestią jest styl architektoniczny domu i sposób jego wykończenia. Jeśli w trakcie budowy nie wiemy jeszcze, jak ostatecznie będzie wyglądać elewacja i czym pokryjemy dach, wstrzymajmy się z projektowaniem i budową ogrodzenia, aż zapadną co do tego ostateczne decyzje. Planując ogrodzenie, dbajmy również o to, by dobrze wkomponować je w otaczający krajobraz.

plb-ogrodzenia.jpeg
Zamiast cegieł do budowy ogrodzenia można też wykorzystać kamienie naturalne lub obrobione fot. ATLAS

W artykule znajdziesz:

  • Wyjaśnenie, z jakich materiałów można budować ogrodzenia i które z nich są najtańsze
  • Zasady budowania ogrodzeń z siatki, paneli, ogrodzeń przęsłowych z murowanymi słupkami i murów
  • Garść informacji o bramach wjazdowych i furtkach
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2020 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR