Ten etap rozpoczyna się po zakończeniu wszystkich prac mokrych w budynku, żeby termoizolacja nie zawilgotniała.
Aby na poddaszu mieszkało się komfortowo, trzeba je dobrze ocieplić. Najgrubsza warstwa termoizolacji powinna się znaleźć w połaciach dachu. Obecnie wartość charakteryzującego ją współczynnika przenikania ciepła U nie może być wyższa niż 0,20 W/(m2.K). Oznacza to, że dach musi być zaizolowany przynajmniej 20-centymetrową warstwą wełny mineralnej. Trzeba sprawdzić, czy w projekcie nie jest ona cieńsza. A jeśli tak, to należy zwiększyć jej grubość. Jeśli grubsza warstwa nie zmieści się między krokwiami, dodatkowe ocieplenie będzie można zamocować między elementami rusztu do suchej zabudowy skosów poddasza.
W domach energooszczędnych i takich, które już dziś projektuje się według wymagań na 2021 r., dachy mają znacznie lepszą izolację (U ≤ 0,15 W/(m2.K)). Ocieplenie ma wtedy grubość około 30 cm i zawsze jest układane w dwóch warstwach – między krokwiami i pod albo nad ...
W artykule znajdziesz:
- wskazówki, jak odpowiednio wybrać materiały: wełnę mineralną i paroizolację
- informacje, gdzie musi się znaleźć izolacja
- opis montażu krok po kroku, bogato ilustrowany zdjęciami.
Poza podstawowymi zasadami znajdziesz też cenne podpowiedzi, na przykład jak prowadzić prace w przypadku, gdy do ocieplenia wybrano wiotką wełnę o bardzo małej gęstości.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Rockwool