Niski i szczelny próg

Maciej Rokiel
Maciej Rokiel

Niskie przejścia na balkon czy taras są atrakcyjne i wygodne, jednak trzeba je dobrze zaprojektować i odpowiednio wykonać. Szczególnej uwagi wymaga uszczelnienie progu drzwi.

Bez względu na rodzaj drzwi i sposób wykończenia tarasu próg drzwi balkonowych zawsze wymaga uszczelnienia. Coraz częściej montuje się je z jak najniższym progiem, żeby wygodnie wychodzić na taras. Specjaliści od hydroizolacji radzą, aby w tym miejscu materiał izolacyjny był wywinięty na 15 cm na drzwi. Żeby to spełnić, próg musi być wysoki albo zagłębiony w grubych warstwach podłogi. W każdym przypadku uszczelnienie progu i jego styk z hydroizolacją balkonu lub tarasu jest trudnym detalem. Musimy zabezpieczyć to miejsce, żeby nie doszło do zawilgocenia strefy progu i woda nie dostała się do pomieszczenia. Pamiętajmy, że w czasie silnego deszczu próg jest intensywnie zalewany, a na skutek wiatru woda może nawet płynąć pod górkę. Im niższy próg, tym ryzyko jest większe.

Najważniejsza zasada brzmi: warstwa hydroizolacyjna balkonu lub tarasu musi być szczelnie połączona z progiem. Sposób ...

W drzwiach uchylno-przesuwnych próg jest zawsze dość wysoki, bo stanowi go dolna rama ościeżnicy

rys. Krispol
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2017 Tekst Maciej Rokiel, rzeczoznawca budowlany
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU