Montaż stolarki

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Od prawidłowego montażu zależą solidność mocowania stolarki do ściany oraz brak mostków cieplnych i akustycznych w miejscu styku ościeżnicy z murem.

Na podstawie zestawienia stolarki zawartego w projekcie architektoniczno-budowlanym oraz obowiązujących wytycznych dotyczących jej parametrów, takich jak współczynnik przenikania ciepła U i wskaźnik izolacyjności akustycznej, inwestor wybiera rodzaj okien według własnych preferencji materiałowych oraz funkcjonalnych. To samo dotyczy drzwi zewnętrznych. Warto tu zwrócić uwagę, że niektórzy producenci oferują drzwi zewnętrzne, które nie powinny być montowane w miejscach narażonych na promienie UV. Zamontowanie takich drzwi na zewnątrz, nawet pod daszkiem (który jednak nie chroni przed promieniami UV), powoduje, że ich dostawcy nie uwzględnią w przyszłości żadnych reklamacji.

Jednak o tym, czy wybrane okna i drzwi zachowają trwałość i nie będą tworzyć mostków cieplnych i akustycznych, decyduje przede wszystkim ich prawidłowy montaż.

Montaż stolarki

Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie okna w przekroju ściany. W jednowarstwowych powinno się je ustawić w pobliżu środka przekroju muru

fot. Tomasz Rybarczyk
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: 15 najważniejszych momentów budowy Tekst Tomasz Rybarczyk
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR