Imitacje drewna

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Wiele osób chętnie wykorzystałoby drewno do wykończenia domu, jednak odstręcza je myśl o konserwowaniu go co kilka lat. Na rynku jest wiele wyrobów naśladujących drewno, ale wykonanych z innych, trwalszych materiałów.

Materiały naśladujące drewno powstają po to, żeby uniknąć wad materiału naturalnego. Przede wszystkim są niskonasiąkliwe. Nie wchłaniają wody i – co z tego wynika – nie kurczą się, nie pęcznieją i nie skręcają się pod wpływem zmian wilgotności. Nie zalęgną się w nich owady, nie porosną pleśnią czy glonami. Wyroby drewnopodobne są wykonane z materiałów stabilnych, które nie będą pracować pod wpływem zmian temperatury. Deski z kompozytów, tworzywa sztucznego, cementu czy ceramiki są niepalne lub trudnozapalne i samogasnące.

Do barwienia używa się trwałych pigmentów i zabezpiecza wyroby przed promieniowaniem UV, więc w znikomym stopniu ulegają odbarwieniu. Producenci oferują deski wyglądające jak nowe i postarzane. Często wyroby mają wzór trudny do osiągnięcia w naturalnym materiale. Bywają wykreowane przez projektantów tak, żeby były zgodne z najnowszymi trendami obowiązującymi we wzornictwie.

Wadą imitacji jest powtarzalność wzorów. Każdy element jest taki ...

Imitacje drewna

Deski kompozytowe na tarasie są bardzo praktyczne. Wystarczy od czasu do czasu zmyć je myjką ciśnieniową

fot. REHAU

W artykule znajdziesz:

  • przegląd materiałów, które imitują drewno i nadają się jako wykończenie na przykład podłogi, tarasu lub elewacji domu
  • ich charakterystykę, możliwości zastosowania w różnych miejscach domu, wady i zalety, informacje, z czego się składają, a także ich koszt w przeliczeniu na 1 m2
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR